Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Budzów
Miejscowość
Bieńkówka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Tagi
rzeźba XIX wieku św. Paweł
Miejsce przechowywania
lewa strona ołtarza bocznego Najświętszego Serca Jezusa
Identyfikator
DZIELO/13782
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
gips, odlewany, polichromowany
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 114 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Figura o nieustalonej atrybucji, z końca XIX wieku, ustawiona na ołtarzu bocznym Najświętszego Serca Pana Jezusa, który sprowadzono w 1796 roku z kościoła św. Norberta w Krakowie.

Opis

Rzeźba ustawiona na niskim prostopadłościennym postumencie o ściętych narożach. Święty Paweł ukazany w postawie stojącej, frontalnie, w delikatnym kontrapoście, z księgą w prawej dłoni i mieczem katowskim, zwróconym ostrzem w dół w dłoni lewej. Ubrany w jasnofioletową, długą suknię z długimi rękawami oraz zielony płaszcz z jasnobrązową podszewką, założony na lewe ramię i spływający pod prawą ręką do przodu. Twarz owalna z długim i wąskim nosem, małymi oczami i ustami; okolona długą, ciemnobrązową brodą, ułożoną w dwa, długie pukle oraz średniej długości włosami, zasłaniającymi uszy. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, rękojeść miecza złocona, ostrze srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Św. Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami: mieczem, którym został ścięty oraz księgą, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Księga jest atrybutem, który pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Z kolei miecz był przypisywany apostołowi dopiero po XIII wieku, znacznie później, niż klucze u św. Piotra. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Piotra, pochodząca z tego samego warsztatu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Pawła ustawiona na ołtarzu głównym w kościele Trójcy Świętej w Bieńkówce reprezentuje tradycyjny typ przedstawienia świętego apostoła mieczem i księgą w dłoniach. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Piotra pochodząca z tego samego warsztatu.

Bibliografia

"Bieńkówka przez siedem wieków", Kraków 2003
Rèau Louis, "Iconographie de l’art chrètien", Paryż 1959
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności