Rzeźby św. Jana Ewangelisty oraz Matki Boskiej powstały w drugiej połowie XVII wieku i zostały ustawione na ołtarzu Ukrzyżowania.
Rzeźba drążona, przedstawiająca św. Jana Ewangelistę, ustawiona na niskim, półkolistym cokole. Święty zwrócony delikatnie w prawo, w kontrapoście, z głową skierowaną w prawo i uniesioną nieco do góry, z prawą ręką złożoną na piersi, a lewą wyprostowaną i odsuniętą w bok. Twarz okrągła z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, małymi ustami i prostym nosem; włosy długie, ciemnobrązowe z przedziałkiem pośrodku, opadające na plecy. Święty jest ubrany w długą szatę z długimi rękawami, zapiętą w górnej części na guziki, przewiązaną pasem oraz płaszcz, którego jeden koniec trzyma w prawej dłoni. Draperia szat gęsta, równolegle biegnąca w dół. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, szaty złocone.
Rzeźby św. Jana i Matki Boskiej zostały wykonane w nieznanym warsztacie rzeźbiarskim w drugiej połowie XVII wieku, jako grupa Ukrzyżowania. Reprezentują typowe dla tego okresu dzieła o statecznej pozie i równolegle biegnących draperiach szat. Grupa Ukrzyżowania ilustruje scenę z Ewangelii św. Jana: „Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.” (J 19, 26-27). Święty Jan był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie umiłowanym uczniem Chrystusa, który towarzyszył mu aż do śmierci na krzyżu. Został wysiedlony na wyspę Patmos, gdzie powstała księga Apokalipsy. Następnie powrócił do Efezu i napisał czwartą Ewangelię i trzy Listy kanoniczne. Zmarł, mając około 90 lat. Święty z omawianej rzeźby został ukazany w charakterystycznym dla niego typie ikonograficznym, jako młodzieniec, bez zarostu, z długimi włosami o łagodnej twarzy i delikatnym spojrzeniu.
Stan zachowania dobry.
Rzeźby św. Jana Ewangelisty oraz Matki Boskiej powstały w drugiej połowie XVII wieku i zostały ustawione na ołtarzu Ukrzyżowania. Święty Jan był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie umiłowanym uczniem Chrystusa, który towarzyszył mu aż do śmierci na krzyżu.
Maria Działo, "Św. Jan Ewangelista", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-ewangelista-8