Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Zembrzyce
Miejscowość
Zembrzyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Tagi
krucyfiks rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/09899
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 65,5 cm
wysokość – 150 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 84 cm
Szerokość figury – 57,5 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami, pełna. Zbawiciel ukazany w typie Cristo vivo, w lekkim zwisie, z głową pochyloną na prawą stronę. Chrystus ma szczupłą sylwetkę ciała, delikatnie podkreśloną linię żeber. Jego twarz jest podłużna, ma długi nos, delikatnie otwarte usta i oczy, krótką brodę. Ma długie, brązowe włosy spływające na plecy i prawe ramię, a na głowie założoną koronę cierniową złożoną z dwóch gałązek. Biodra oplata brązowe perizonium, zawiązane na prawym boku z jednym końcem zwisającym wzdłuż prawego uda. Z dłoni, stóp i boku Chrystusa spływają strużki krwi. Polichromia ciała naturalistyczna, krzyż brązowy.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba powstała w XIX wieku. Niewyjaśnioną pozostaje kwestia autora lub kręgu warsztatowego. Nazwa krucyfiks pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Nad głową Chrystusa zwykle znajduje się titulus, czyli tabliczka z napisem winy, skróconym do liter INRI (łac. Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum), czyli Jezus Nazarejczyk Król Żydów, zgodnie z opisem w Ewangelii św. Jana: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: «Nie pisz: Król Żydowski, ale że On powiedział: Jestem Królem Żydowskim». Odparł Piłat: «Com napisał, napisałem»” (J 19, 19-22). Rzeźba powstała w prowincjonalnym warsztacie rzeźbiarskim, na co wskazują sumarycznie oddane detale anatomiczne figury.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Figura zachowana w złym stanie, silnie zabrudzona, ubytki palców prawej dłoni, odspojenia gruntu i warstwy malarskiej między rękami, a tułowiem, liczne odpryski polichromii na całym ciele, brak titulusa.

Streszczenie

Rzeźba z XIX wieku o nieustalonej atrybucji i dokładnym czasie powstania przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa. Nawiązuje do zapoczątkowanego już w średniowieczu sposobu ukazywania martwego ciała Zbawiciela podkreślającego cierpienie i śmierć poprzez eksponowanie ran i opuszczonej bezwładnie głowy. Nazwa krucyfiks pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Künstle Karl, "Ikonographie der christlichen Kunst, Bde. 1-2", Freiburg 1928

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-27

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności