Dwa zbliżone formalnie ołtarze w kaplicy zakonnej przy kościele Bernardynek w Krakowie ufundował archiprezbiter kościoła Mariackiego, Jacek Łopacki. Wiadomość tę zapisano w kronice klasztornej. Ponadto, w zwieńczeniu sąsiedniego ołtarza św. Judy Tadeusza, umieszczono godło herbu Łopackiego – Kotwicę. W ołtarzu św. Jana Nepomucena znalazło się Oko Opatrzności.
Ołtarz drewniany, jednoosiowy, jednokondygnacyjny. Mensa ołtarza z antepedium, w którym złocony wieniec różany. Nastawa ujęta postumentami z aniołami, w profilowanej ramie z kampanulami po bokach, z uszkami i konsolami w górnej części, zwieńczona bogato profilowanym gzymsem, trójbocznym, z wklęsłymi bokami, z Okiem Opatrzności i muszlą palmetową. Obraz w ramie profilowanej, prostokątny, zamknięty łukiem półkolistym, nadwieszonym; na obrazie przedstawiona Apoteoza św. Jana Nepomucena. Stojące po bokach aniołki w kontrapoście, nagie, z wyciągniętymi rękami, o pulchnych kształtach, przepasane na biodrach złoconymi, marszczonymi draperiami. Nastawy ciemnozielone ze złoconymi ornamentami i profilami; aniołki w naturalistycznej tonacji kolorystycznej.
Prosta pod względem formalnym nastawa wykazuje szereg cech wspólnych z dziełami Francesca Placidiego, jak choćby motyw podniesionego gzymsu wspartego na dwóch wklęsłych bokach. Wprawdzie Mariusz Karpowicz uznał, iż motyw ten jest charakterystyczny dla dzieł Antoniego Solariego i jemu przypisał dwa wysokiej klasy dzieła małej architektury – ołtarze główne w katedrze we Fromborku i kolegiacie w Dobrym Mieście – tym niemniej wydaje się bardziej prawdopodobne autorstwo krakowskiego architekta. Ołtarz katedry we Fromborku powstał w Dębniku pod Krakowem, a ów motyw Placidi zastosował w ołtarzach w katedrze na Wawelu – św. Jacka (istniejącym do dzisiaj), św. Kazimierza i św. Wojciecha (przeniesionych do kościołów w Porębie Żegota i Świątnikach Górnych).
Nastawa ołtarzowa w kaplicy zakonnej przy kościele sióstr Bernardynek w Krakowie powstała z fundacji archiprezbitera kościoła Mariackiego, Jacka Łopackiego. Jej projekt wykonał zapewne Francesco Placidi.
Józef Skrabski, "Ołtarz Św. Jana Nepomucena", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-sw-jana-nepomucena