Ołtarz boczny lewy Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Liszki
Miejscowość
Liszki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Tagi
ołtarz boczny sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
lewe ramię transeptu
Identyfikator
DZIELO/03646
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1883 rok
Technika i materiał
drewno, farba olejna, techniki stolarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 7 m
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W 1883 roku działające w parafii bractwo różańcowe ufundowało ołtarz św. Izydora umieszczony w zachodniej części transeptu. Wyrzeźbił go, łącznie z posągiem Matki Bożej Różańcowej, krakowski artysta Romuald Łapczyński. Obraz patrona – św. Izydora Oracza (obecnie niepodnoszony) namalował Edward Lepszy.

Opis

Nastawa ołtarzowa jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, trójosiowa, na cokole. Mensa prostopadłościenna, antepedium podzielone na cztery pola, wydzielone pięcioma kolumienkami, między nimi płyciny w kształcie stojących prostokątów zakończonych łukami półokrągłymi. Na mensie tron wystawienia w formie niszy ujęty parą smukłych kolumienek podtrzymujących szerokie belkowanie; w niszy krucyfiks. Cokół nastawy dekorowany prostokątami z imitacją marmoryzacji. Pierwsza kondygnacja utworzona z trzech arkad wydzielonych kolumnami, oś środkowa wyższa i szersza od bocznych. W polu środkowym figura Matki Boskiej Różańcowej w archiwolcie ujętej kolumienkami, w bocznych figury św. Dominika z lewej i św. Katarzyny Sieneńskiej z prawej strony. Poniżej cokołów postaci plakiety ornamentalne. Kolumny na zdwojonych cokołach, tak jak belkowanie powyżej wyłamane na ich osiach. Cokoły w dekorowane płycinami. Kondygnacja zamknięta belkowaniem przechodzącym w arkadę ponad polem centralnym, archiwolty dekorowane ornamentem roślinnym i geometrycznym. Zwieńczenie w formie leżącego prostokąta, tworzącego wysunięty szczyt, ponad którym krzyż łaciński na cokole ujętym spływami. Pola wypełniają rozety.
Struktura polichromowana w kolorze kremowym; nisze niebieskie, płyciny i profilowania w kolorze czerwonym oraz szarym, elementy dekoracyjne złocone.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

W 1883 roku działające w parafii bractwo różańcowe ufundowało ołtarz św. Izydora umieszczony w zachodniej części transeptu. Wyrzeźbił go, łącznie z posągiem Matki Bożej Różańcowej, krakowski artysta Romuald Łapczyński.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz boczny lewy Matki Boskiej z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-lewy-matki-boskiej-z-dzieciatkiem-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności