Objawienie Matki Boskiej Bernadecie Soubirous w Lourdes

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
Matka Boża z Lourdes rzeźba XIX wieku rzeźba XX wieku Visio religiosa
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/12202
Kategoria
rzeźba
Dookreślenie zabytku
Grupa rzeźbiarska
Ilość
1
Czas powstania
koniec XIX wieku (po 1883 roku) – pierwsza ćwierć XX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Grupa rzeźbiarska, przedstawiająca objawienie Matki Boskiej Bernadecie Soubirous w Lourdes, nie została wymieniona w inwentarzu kościoła z 1883 roku, powstała zatem po tym roku, prawdopodobnie z końcem XIX lub w pierwszej ćwierci XX wieku. Została wówczas wtórnie wkomponowana w niszę ołtarza głównego.

Opis

Grupa rzeźbiarska złożona z pełnoplastycznej figury Marii stojącej na cokole i na rzeźbionym fragmencie skały oraz z klęczącej na osobnym cokole i podstawie po prawej stronie Marii pełnoplastycznej figury Bernadety Soubirous. Maria ukazana frontalnie, w całej postaci, w wykroku, z uniesioną głową oraz rękami złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma pociągłą, o łagodnych rysach, oczach skierowanych w górę, prostym nosie oraz małych ustach. Ubrana jest w białą, długą suknię, dekorowaną złoconymi rozetami oraz lamówką, przepasaną w talii niebieską szarfą ze złoconymi gwiazdkami i brzegami, zawiązaną z przodu. Na głowę i ramiona ma narzucony biały płaszcz zdobiony złoconymi rozetami i wicią roślinną przy brzegach, ze srebrzonymi pasami na podszewce, spływający kaskadowo po bokach postaci. Na głowie ma złoconą koronę otwartą, wokół niej nimb gwieździsty. Na przedramionach ma zawieszony różaniec. Na stopach złocone róże. Bernadeta zwrócona jest w trzech czwartych w lewo, z uniesioną głową, w lewej dłoni trzyma krzyż z różańca Marii, prawą kładzie na piersi. Twarz ma owalną, o młodzieńczych rysach, migdałowatych oczach, prostym nosie i małych ustach. Ubrana jest w brązową suknię z zieloną zapaską przewiązaną w talii oraz zarzuconą na plecy i skrzyżowaną na piersi jasnobrązową chustę w kratę, na głowie ma biały welon.

Zarys problematyki artystycznej

Grupa rzeźbiarska przedstawia scenę objawienia się Matki Boskiej Bernadecie Soubirous. Sytuacja ta miała miejsce w Lourdes w 1858 roku. Dnia 11 lutego w grocie Massabielle wiejskiej dziewczynie Bernadecie po raz pierwszy ukazała się Matka Boska. W ciągu tego roku objawiła się jej 18 razy. Według relacji samej Bernadety Soubirous, Maria ubrana była w białą suknię z niebieską wstęgą, miała żółte róże na stopach, a w dłoni różaniec. W 1863 roku francuski rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch, na podstawie opisu Bernadety, wykonał figurę Matki Boskiej, którą rok później umieszczono w miejscu objawień. Figura ta, wielokrotnie kopiowana, stała się wzorem dla późniejszych przedstawień Matki Boskiej z Lourdes.
Omawiane figury stanowią typowe dla XIX i pierwszej ćwierci XX wieku wyroby rzeźbiarskie, które sprowadzane były z Austrii i Tyrolu lub na ich wzór wykonywane były dzieła przez polskich artystów, dlatego bez jakichkolwiek przesłanek źródłowych nie sposób określić ich pochodzenia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Delikatne przetarcia i ubytki warstwy polichromii, zabrudzenia.

Streszczenie

Grupa rzeźbiarska, przedstawiająca objawienie Matki Boskiej Bernadecie Soubirous w Lourdes, powstała po 1883 roku, prawdopodobnie z końcem XIX lub w pierwszej ćwierci XX wieku. Objawienia miały miejsce w Lourdes w 1858 roku. Dnia 11 lutego w grocie Massabielle wiejskiej dziewczynie Bernadecie po raz pierwszy ukazała się Matka Boska. W ciągu tego roku objawiła się jej 18 razy.

Bibliografia

Agasso Domenico, "Święci na każdy dzień, t. 2: kwiecień", Kielce 2009

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Objawienie Matki Boskiej Bernadecie Soubirous w Lourdes", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/objawienie-matki-boskiej-bernadecie-soubirous-w-lourdes

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności