Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Michałowice
Miejscowość
Raciborowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Prądnik
Parafia
Św. Małgorzaty
Tagi
mała architektura sztuka późnobarokowa sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
północna strona nawy
Identyfikator
DZIELO/05936
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
figury, obraz: druga połowa XVIII wieku; ołtarz: 1849 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz powstał w 1849 roku. Został złożony z elementów pochodzących z drugiej połowy XVIII wieku, jak obraz i flankujące go figury aniołów.

Opis

Nastawa niearchitektoniczna, ramowa. Ołtarz prostopadłościenny z drewnianą mensą i kamiennym portatylem. Antepedium w formie leżącego prostokąta, ujęte ramą, pole o karbowanej powierzchni z aplikowanym monogramem maryjnym. Na wysokim cokole zakończonym profilowanym gzymsem ustawiony obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem segmentowym nadwieszonym z uskokiem, ujęty profilowaną ramą. Obraz flankowany dwiema figurami adorujących aniołów ustawionych na niskich cokołach. Ołtarz polichromowany w kolorze beżowym, profile złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz, mimo iż złożony jest z różnych, wtórnych elementów, reprezentuje typ niearchitektonicznej nastawy ramowej, którą tworzy wyłącznie obraz w ramie, w omawianym przypadku flankowany dodatkowo przez dwie figury aniołów. Rozwiązanie to było stosunkowo popularne w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to ramę często zdobiła bogata ornamentyka.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia polichromii i ubytki mechaniczne ołtarza i ram, zabrudzenia.

Streszczenie

Ołtarz powstał w 1849 roku. Został złożony z elementów pochodzących z drugiej połowy XVIII wieku, jak obraz i flankujące go figury aniołów. Reprezentuje typ niearchitektonicznej nastawy ramowej, którą tworzy wyłącznie obraz w ramie.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Ołtarz boczny ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-109

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności