Epitafium Adama Wiśniewskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
Stehlik Edward Wiśniewski Adam
Identyfikator
DZIELO/12156
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
około 1857 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
kamień, marmur, kuty
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 155 cm
głębokość – 15 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium powstało z inicjatywy rodziny zmarłego Adama Wiśniewskiego, dziedzica wsi Przebieczany, po jego śmierci w 1857 roku.

Opis

Epitafium architektoniczne, w formie aediculi, na cokole z wyciętym u dołu łukiem odcinkowym, ujęte parą kolumn o kapitelach korynckich, dźwigających niepełne belkowanie zakończone wyłamanym szerokim gzymsem. W partii zwieńczenia widnieje płaskorzeźbiona, ujęta liściastymi labrami tarcza z godłem herbu Prus I. Niegdyś epitafium wieńczył zapewne krzyż (obecnie zniszczony). Pośrodku profilowana płycina z inskrypcją „PAMIĘCI / Adama / WIŚNIEWSKIEGO / Dziedzica wsi Przebieczany / zm(arłego) d(nia) 6 Grudnia 1857 / w 64 roku życia. / Pozostała wdowa z dziećmi / poświęca”. W prawej dolnej części epitafium sygnatura „E(dward) Stehlik”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium w formie prostej aediculi jest charakterystyczne dla okresu historyzmu, w którym inspirowano się dziełami z poprzednich epok, w tym przypadku renesansu. Jego autorem jest Edward Stehlik, jeden z najwybitniejszych kamieniarzy i konserwatorów w Krakowie, brał udział w odbudowie zniszczonych pożarem (1850) kościołów Dominikanów i Franciszkanów. Stehlik posługiwał się formami w różnych stylach historycznych, ale najchętniej neogotyckim i neorenesansowym. W stylu neorenesansowym wykonał epitafium hrabiego Maurycego Potockiego w kościele w Zatorze.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, zabrudzenia, drobne ubytki kamienia.

Streszczenie

Epitafium, powstałe z inicjatywy rodziny zmarłego Adama Wiśniewskiego, dziedzica wsi Przebieczany, po jego śmierci w 1857 roku, wykonał krakowski kamieniarz Edward Stehlik. Zastosował w nim formy nawiązujące do dzieł późnego renesansu.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Adama Wiśniewskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-adama-wisniewskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności