Epitafium Kazimierza Konopki

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
kaplica przy kościele
Identyfikator
DZIELO/12158
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1884 roku
Technika i materiał
kamień kuty, ryty
Wymiary podstawowe
szerokość – 79 cm
wysokość – 79,5 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Opis

Epitafium w formie leżącego prostokąta, z uszakami, ujęte od góry i dołu wolutami, zwieńczone prostym krzyżem. W polu inskrypcja „KAŻMIERZ / BR: KONOPKA / UR(ODZONY) 19 LISTOPADA 1826. – ZM(ARŁY) 28 PAŹDZIERNIKA 1884. / RĘKE SWĄ OTWORZYŁ UBOGIEMU / A DŁONIE SWE ŚCIĄGNĄŁ KU NIEDOSTATECZNEMU”.

Zarys problematyki artystycznej

Proste epitafium nieznanego z nazwiska i imienia kamieniarza nawiązuje do dzieł z początku XVII wieku, wykonywanych przez kamieniarzy w Krakowie i Dębniku. Ich cechą charakterystyczną są uszaki w narożach i stykające się woluty w górnej i dolnej krawędzi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; niewielkie ubytki w złoceniach liter inskrypcji.

Streszczenie

Epitafium właściciela Biskupic, hrabiego Kazimierza Konopki, nawiązuje swym kształtem do wczesnobarokowych płyt epitafijnych wykonywanych w Krakowie i Dębniku.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Kazimierza Konopki ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-kazimierza-konopki

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności