Matka Boska Niepokalanie Poczęta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
Matka Boska Niepokalanie Poczęta rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/13676
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1865-1870
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, metal
Wymiary podstawowe
wysokość – około 100 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba umieszczona jest na ołtarzu głównym, który powstał w latach 1865-1870. Pierwotnie według danych w karcie zabytku Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na ołtarzu ustawiona była również rzeźba św. Rozalii. Obraz Przemienienia Pańskiego używany jest na zasuwie. W polu głównym znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVIII wieku, ozdobiony metalową sukienką, a w zwieńczeniu obraz św. Antoniego Padewskiego z XIX wieku.

Opis

Rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej ustawiona frontalnie na globie ziemskim. Maria ma ręce złożone w geście modlitwy. Twarz owalna, pełna z dużym nosem i wyraźnie zaznaczonym podbródkiem. Włosy długie, bujne, opadające na ramiona i plecy. Maria ubrana jest w długą suknię, złoconą na brzegach rękawów i przewiązaną w talii złotym paskiem oraz płaszcz założony na prawe ramię o złoconej lamówce. Glob ziemski oplata wąż, malowany na złoto. Figura polichromowana na biało, detale złocone. Maria wokół głowy ma wieniec z dziewięciu gwiazd umieszczonych na metalowej obręczy.

Zarys problematyki artystycznej

Matka Boska Niepokalanie Poczęta została ukazana w tradycyjnej konwencji ikonograficznej, w nawiązaniu do słów z Apokalipsy św. Jana: „I wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta w słońce obleczona, I księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1). Wąż z jabłkiem w pysku umieszczony pod stopami Marii również oznacza walkę ze złem. Nawiązuje też do wydarzeń Starego Testamentu, w których postać Ewy odczytuje się jako prefigurację Matki Boskiej. Artysta odszedł od tradycyjnego sposobu ukazania Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej: brak księżyca pod stopami Marii, a jej głowę otacza nimb z dziewięciu, a nie dwunastu gwiazd.

Streszczenie

Rzeźba powstała wraz z całą strukturą ołtarza w latach 1865-1870. Przedstawia Matkę Boską Niepokalanie Poczętą.

Bibliografia

Biernacka Małgorzata, "Niepokalane Poczęcie" , [w:] "Maryja Matka Chrystusa" , Warszawa 1987 , s. 27-93

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Krakowie, Karta inwentaryzacyjna rzeźby Najświętszej Marii Panny, oprac. Mastalska Krystyna, 1974.

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności