Chrzest Chrystusa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
Chrzest Chrystusa malarstwo XIX św. Jana Chrzciciel
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/13655
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1882 rok (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz pierwotnie umieszczony był w ołtarzu bocznym, o czym świadczy rama obrazu dopasowana do kształtu pola głównego nastawy. Być może obraz zakupiono w 1882 roku. W kronice parafialnej pod tą datę zapisano zakup obrazu Jana Chrzciciela u niejakiego „Gifforta”(?).

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym. Po lewej stronie obrazu stoi Chrystus zwrócony trzy czwarte w lewo z pochyloną głową i dłońmi skrzyżowanymi na piersi. Twarz podłużna o delikatnych rysach, półprzymkniętych oczach, okolona zarostem. Włosy długie, ciemnobrązowe, opadające na ramiona. Chrystus ubrany jest w białą suknię z długimi i szerokimi rękawami, odsłaniającą ramiona. Po prawej stronie obrazu stoi św. Jan Chrzciciel zwrócony trzy czwarte w prawo. W lewej ręce trzyma krzyż na długim drzewcu, prawą unosi nad głową Jezusa, a w dłoni trzyma białą muszlę, z której wypływa woda. Twarz szczupła, okolona ciemnym zarostem, włosy ciemne i długie. Ubrany jest w skórę z sierści wielbłąda, odsłaniającą lewe ramię i tors. Sylwetki Chrystusa i św. Jana Chrzciciela masywne. W górnej części obrazu widoczna jest nadlatująca gołębica Ducha Świętego. Scena została ukazana na tle sumarycznie oddanego krajobrazu; tło ciemne. Rama drewniana, profilowana, malowana na kolor złoty.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia Chrzest Chrystusa, scenę ilustrującą fragment Ewangelii św. Mateusza: „Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił. A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie»” (Mt 3, 13-17). Charakterystyczny jest gest skrzyżowanych rąk Chrystusa, który w sztuce sakralnej znany jest już od XIV wieku. Jezus w ten sposób modli się, akceptując wolę Ojca, tak jak czyniła to Maria przy Zwiastowaniu. Święty Jan Chrziciel, pustelnik, prorok, syn Zachariasza i Elżbiety głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. Na obrazie został ukazany ubrany w skórę z sierści wielbłąda. W ikonografii jego atrybutami są zwykle krzyż z napisem „ECCE AGNUS DEI QUI TOLLIT PECCATA” oraz baranek, które nawiązują do sceny opisanej w Ewangelii św. Jana.

Streszczenie

Obraz pierwotnie umieszczony był w ołtarzu bocznym, o czym świadczy rama obrazu dopasowana do kształtu pola głównego ołtarza. Być może obraz zakupiono w 1882 roku. W kronice parafialnej pod tą datę zapisano zakup obrazu Jana Chrzciciela u niejakiego „Gifforta”(?).

Bibliografia

Biernacka Małgorzata, "Ikonografia publicznej działalności Chrystusa w polskiej sztuce nowożytnej", Warszawa 2003
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne kościoła w Radoczy, Kronika parafialna, b.s.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Chrzest Chrystusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzest-chrystusa-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności