Matka Boska Niepokalanie Poczęta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
malarstwo XIX wieku Matka Boska Niepokalanie Poczęta
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny południowy
Identyfikator
DZIELO/13667
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1865-1870 (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej prawdopodobnie został wykonany wraz z całym ołtarzem bocznym w latach 1865-1870, w czasie gdy proboszczem parafii był ks. Antoni Woźniak.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, umieszczony w ramie o potrójnie wklęsłej podstawie, wklęsłych bokach, zamkniętej łukiem nadwieszonym. W centrum kompozycji ukazana jest Matka Boska, frontalnie, stojąca na globie ziemskim, stopami depcząca węża. Lewa noga Marii ugięta w kolanie, oparta na głowie węża, ręce rozłożone na boki, od których odchodzą złote promienie, głowa przechylona delikatnie na prawą stronę. Twarz Marii pełna, usta drobne, oczy przymknięte, wysokie czoło. Włosy długie i jasne z przedziałkiem pośrodku, spływające na plecy; wokół głowy wieniec z dwunastu gwiazd. Matka Boska ubrana jest w długą, różową suknię z długimi rękawami, przewiązaną w talii oraz ciemnoniebieski płaszcz zarzucony na plecy i prawą połą zasłaniający nogi. Tło jednolite, ugrowe. Kolorystyka ciepła i pastelowa.

Zarys problematyki artystycznej

Podobnie jak inne obrazy w zwieńczeniach ołtarzy w kościele w Radoczy obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej ma formę stojącego prostokąta i jest niedopasowany do ramy zwieńczenia ołtarza. Obrazy nie zostały zatem zamówione specjalnie do wspomnianych nastaw ołtarzowych, lecz być może zostały zakupione niewiele później lub wybrane u malarza spośród gotowych dzieł. Obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej podobnie jak cały ołtarz poświęcony jest Niepokalanej, o czym świadczy prawie nieczytelny napis na antependium ołtarza: „O MARYA BEZ GRZẺCHU POCZĘ/TA MÓDL SIĘ ZA NAMI [KTÓ/RZY SIĘ DO CIEBIE] UCIEKAMY”. Matka Boska została ukazana w tradycyjnej konwencji ikonograficznej, w nawiązaniu do słów z Apokalipsy św. Jana: „I wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta w słońce obleczona, I księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1). Wąż umieszczony pod stopami Marii oznacza walkę ze złem. Nawiązuje też do wydarzeń Starego Testamentu, w których postać Ewy odczytuje się jako prefigurację Matki Boskiej. Niestety nie jest znany autor tego dzieła.

Streszczenie

Obraz został wykonany około 1865-1870 (?) w pracowni nieznanego artysty. Przedstawia Matkę Boską Niepokalanie Poczętą, która została ukazana w tradycyjnej konwencji ikonograficznej w nawiązaniu do słów z Apokalipsy św. Jana.

Bibliografia

Biernacka Małgorzata, "Niepokalane Poczęcie" , [w:] "Maryja Matka Chrystusa" , Warszawa 1987 , s. 27-93

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Krakowie, Karta inwentaryzacyjna ołtarza bocznego, oprac. Mastalska Krystyna, 1974.
Archiwum parafialne kościoła w Radoczy, Kronika parafialna, b.s.

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-34

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności