Chór muzyczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Łazany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Znalezienia Krzyża Świętego
Tagi
neobarok styl eklektyczny styl neobarokowy sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/24444
Kategoria
chór muzyczny
Ilość
1
Czas powstania
1865 rok
Technika i materiał
drewno rzeźbione, politurowane i złocone; techniki snycerskie
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obecny chór muzyczny wzniesiono w 1865 roku z inicjatywy proboszcza w Łazanach – księdza Ludwika Nawarry, zapewne z powtórzeniem form wcześniejszego, barokowego chóru. W drugiej połowie XIX stulecia stan kościoła w Łazanach był zły. W 1856 roku ksiądz Nawarra rozpoczął długoletni remont świątyni, który prowadził przez cały okres swojego administrowania parafią to jest do 1894 roku. Wykonanie nowego chóru muzycznego było częścią prowadzonych wówczas prac. W 1867 roku sprawiono do świątyni nowe organy wykonane przez organmistrza z Krakowa Antoniego Sapialskiego.

Opis

Chór muzyczny konstrukcji drewnianej, wsparty na dwóch ośmiobocznych kolumnach o trzonach dekorowanych płycinami wypełnionymi maswerkiem, ustawionych na wysokich cokołach. Parapet chóru muzycznego o linii wklęsło-wypukłej z wybrzuszoną częścią środkową. Balustrada pełna, dekorowana płycinami z umieszczonym w centrum złoconym geometrycznym ornamentem. W narożach płycin złocone rozetki. W dolnej części parapetu podwieszony złocony lambrekin, w górnej profilowany gzyms. Chór dostępny za pomocą drewnianych schodów w południowo-zachodnim narożniku nawy. Wejście ujęte parą lizen, w nadprożu ornament naśladujący podwieszoną kotarę. Struktura chóru malowana w odcieniach jasnego brązu z ciemnoczerwonymi elementami, ornamentyka złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Wzniesiony w 1865 roku chór muzyczny łączy różne cechy stylowe. Pod względem formy powtarza układ wcześniejszego, barokowego chóru o wklęsło-wypukłej linii. Ornamentyka, którą zastosowano w dekoracji, nawiązuje natomiast do różnych epok – maswerki wypełniające płyciny na trzonach kolumn do gotyku, lambrekin do sztuki nowożytnej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, widoczne ubytki w partii ornamentu.

Streszczenie

Obecny chór muzyczny wzniesiono w 1865 roku z inicjatywy proboszcza w Łazanach – księdza Ludwika Nawarry. Dzieło łączy różne cechy stylowe. Pod względem formy powtarza układ wcześniejszego, barokowego chóru o wklęsło-wypukłej linii. Ornamentyka nawiązuje do różnych epok – maswerki do gotyku, lambrekin do sztuki nowożytnej.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Krasnowolski Bogusław, "Parafia i kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach", Kraków 2013
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Chór muzyczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chor-muzyczny

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności