Chrystus Ukrzyżowany

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Łapsze Niżne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Św. Kwiryna
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany
Identyfikator
DZIELO/11907
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII/XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamknięty łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa. W centrum kompozycji ukazany Jezus na tle odległego pejzażu z Jerozolimą. Ciało przybite do krzyża trzema gwoździami, głowa delikatnie uniesiona. Twarz podłużna z długim i prostym nosem, dużymi oczami, okolona krótką brodą, usta rozchylone. Włosy długie, ciemnobrązowe, opadające na plecy. Na głowie korona cierniowa. Chrystus ma założone wokół bioder białe perizonium, silnie drapowane z jednym końcem rozwianym z prawej strony. Krzyż prosty, jasnobrązowy, nad głową Zbawiciela wisi tabliczka z napisem „INRI”. Kolorystyka obrazu ciemna, stonowana. Rama drewniana, profilowana, polichromowana na czarno i złocona na wewnętrznych oraz zewnętrznych profilach.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został namalowany w na przełomie XVIII i XIX wieku przez nieznanego malarza. Przedstawia ukrzyżowanie, kulminacyjny moment męki Chrystusa, który został najdokładniej opisany w Ewangelii św. Jana (J, 17-29). Autor ukazał samotnego Chrystusa, wydobytego bladością ciała na niemal jednolitym, choć niespokojnym, pochmurnym tle odpowiadającym relacjom ewangelistów, którzy podali, że podczas konania Zbawiciela zapanowała na ziemi ciemność. Postać umierającego stanowi silną dominantę oraz centralny punkt kompozycji. Ciało Chrystusa zostało ukazane, jako szczupłe z wyraźnie podkreślonymi naprężonymi mięśniami o bladoszarej karnacji, czym wyraźnie nasuwa skojarzenie z sylwetką obarczonego cierpieniem człowieka. Pierwotnie obraz znajdował się zapewne, w którymś z ołtarzy w kościele w Łapszach Niżnych.

Streszczenie

Obraz „Chrystus Ukrzyżowany” powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Umieszczono go na zasuwie ołtarza głównego z około 1906 roku. Przedstawia ukrzyżowanie, kulminacyjny moment męki Chrystusa, który został najdokładniej opisany w Ewangelii św. Jana (J, 17-29). Pierwotnie obraz znajdował się zapewne w którymś z ołtarzy w kościele w Łapszach Niżnych.

Jak cytować?

Maria Działo, "Chrystus Ukrzyżowany", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-ukrzyzowany-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności