Kościół Matki Boskiej Różańcowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Niepołomice
Miejscowość
Niepołomice
Parafia
Matki Boskiej Różańcowej
Kościół
Matki Boskiej Różańcowej
Tagi
architektura sakralna architektura sakralna XX wieku architektura XX wieku architektura XXI wieku
Identyfikator
DZIELO/12558
Kategoria
kościół
Ilość
1
Czas powstania
1999-2008
Technika i materiał
żelbet, cegła, okładzina kamienna
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Kościół został wybudowany w latach 1999-2008. Parafię Matki Boskiej Różańcowej w Niepołomicach-Jazach erygowano w 2008 roku.

Opis

Kościół usytuowany na dużej działce o nieregularnym kształcie. Świątynia otoczona trawnikiem, w którym wydzielono niewielkie klomby kwiatowe i ciągi komunikacyjne. Kościół orientowany, jednonawowy, jednoprzestrzenny z prezbiterium zamkniętym od zewnątrz szeroką absydą. Ściany boczne nawy od strony wschodniej założone na planie odcinka koła. Wnętrze jednoprzestrzenne, z widoczną konstrukcją otwartej więźby dachowej. Widoczne, drewniane belki wspierające się na 12 kolumnach, ustawionych w dwa rzędy, w układzie powtarzających rytm ścian. Prezbiterium na trójstopniowym wzniesieniu, oddzielone od nawy ścianą tęczową, zamknięte prostą ścianą. Od strony zachodniej chór muzyczny konstrukcji żelbetowej o pełnym, prostym parapecie, wsparty na dwóch okrągłych filarach. Po cztery pionowe okna łączące się w górnych partiach z świetlikiem obiegającym całą nawę. Mury zakończone uproszczonym gzymsem. W północno-zachodnim narożu niewielka kaplica Jana Pawła II, założona na planie koła. Fasada kościoła z trójkątną ścianą szczytową wyłożoną okładziną kamienną z umieszczonym w osi dużym okrągłym oknem, ujęta dwoma betonowymi wieżami na planie koła. W górnej części wieże z prześwitami na dzwony, nakryte strzelistymi, ostrosłupowymi dachami. W przyziemiu portyk wejściowy w formie czterech kolumn dźwigających masywny gzyms z napisem: „KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ RÓŻAŃCOWEJ”, powyżej rzeźba Madonny z Dzieciątkiem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Kościół został wybudowany w latach 1999-2008. Parafię Matki Boskiej Różańcowej w Niepołomicach-Jazach erygowano w 2008 roku.

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Kościół Matki Boskiej Różańcowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kosciol-matki-boskiej-rozancowej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności