Adoracja Matki Boskiej Śnieżnej przez świętych Wojciecha i Jerzego

olejna na płótnie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony do ołtarza głównego.

Obraz o kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem ostrym. Pośrodku, wśród obłoków przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, w półpostaci, zwrócona lekko w lewo, z dłońmi skrzyżowanymi w okolicach kolan Chrystusa. Po bokach adorujący dwaj aniołowie Poniżej w narożach kompozycji klęczą po stronie lewej św. Jerzy, po prawej św. Wojciech. Ponad Marią Oko Opatrzności. Matka Boska ubrana jest w czerwoną suknię ze złotą lamówką, na która narzucony ma błękitny płaszcz z kwiatami o żółtych środkach. Głowę wieńczy dekoracyjna korona, podobnie jak Jezusa. Chrystus ukazany jest en trois quarts, w swobodnej pozycji, lewą ręką podtrzymuje księgę włożoną pod pachę, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Ubrany jest w długą sukienkę z długimi rękawami, przewiązaną paskiem, odsłaniającą stopy. Św. Jerzy, w zbroi i czerwonym płaszczu narzuconym na ramiona, prawą rękę przyłożył do klatki piersiowej, lewą unosi w okolicy tułowia. Na głowie ma hełm z pióropuszem, spod którego widać długie, kręcone włosy opadające na kark. Przy lewym jego boku widoczna jest głowa zabitego smoka. Św. Wojciech, w stroju pontyfikalnym, z paliuszem na ramionach, prawą rękę położył na klatce piersiowej, lewą podtrzymuje połę kapy liturgicznej. Wokół głów świętych koliste nimby.

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej jest świadectwem rozpowszechnionego kultu tego wizerunku i przystosowania do kultu patronów kościoła w Zatorze.

Dobry.

Obraz w kształcie prostokąta zamkniętego ostrołukowo, malowany olejno na płótnie, umieszczony w ołtarzu głównym. Przedstawienie Matki Boskiej Śnieżnej w towarzystwie dwóch aniołów adorowanej przez klęczących u dołu patronów kościoła w Zatorze – św. Jerzego i św. Wojciecha. W górnej części obrazu Oko Opatrzności. Obraz jest dziełem nieokreślonego malarza małopolskiego z pierwszej połowy XVIII wieku.

Andrzej Włodarek, "Adoracja Matki Boskiej Śnieżnej przez świętych Wojciecha i Jerzego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/adoracja-matki-boskiej-snieznej-przez-swietych-wojciecha-i-jerzego