Dzwonnica została wybudowana w 1908 roku przez myślenickiego budowniczego Jana Hołuja. Zawieszono w niej trzy dzwony ufundowane przez parafian ze Stróży w 1972 roku. Wszystkie zostały wykonane w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie.
Murowana i tynkowana, wolnostojąca dzwonnica o formach architektonicznych, dwuosiowa i dwukondygnacyjna. Kondygnacja pierwsza umieszczona na niewysokim cokole, dwuosiowa, zamknięta po bokach dwuspadowym, profilowanym daszkiem krytym blachą. Elewacja z dwoma półkolistymi arkadami artykułowana wysuniętą przed jej lico lizeną zwieńczoną jednospadowym daszkiem, krytym blachą. Lica arkad zdobione dekoracją w tynku naśladującą ciosy kamienne. W prześwitach arkad zawieszone dwa dzwony. Kondygnacja druga jednoosiowa, zamknięta trójkątnym przyczółkiem z dwuspadowym daszkiem krytym blachą. W prześwicie półkolistej arkady zawieszony dzwon. W zwieńczeniu kamienny krzyż równoramienny o wklęsłej linii ramion.
Dzwonnica przy kościele w Stróży reprezentuje typ dzwonnicy parawanowej tj. konstrukcji, najczęściej murowanej, w której ściana przepruta została arkadami mieszczącymi dzwony. Dzwonnice takie wznoszono pierwotnie jako zwieńczenie ściany szczytowej kościoła, jako rozwiązanie tańsze w wykonaniu od wieży dzwonnej. W Polsce dużą popularność zyskały dzwonnice parawanowe wolnostojące, zlokalizowane w bezpośredniej bliskości budynku kościelnego. Omawiana dzwonnica pod względem stylowym odpowiada architekturze świątyni w Stróży i została wzniesiona w stylu neoromańskim.
Dobry.
Omawiana dzwonnica reprezentująca typ dzwonnicy parawanowej została wybudowana w 1908 roku przez myślenickiego budowniczego Jana Hołuja w stylu neoromańskim. Zawieszono w niej trzy dzwony ufundowane przez parafian ze Stróży w 1972 roku. Wszystkie zostały wykonane w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie.
Justyna Kuska, "Dzwonnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dzwonnica-6