Epitafium zasłużonego botanika, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapewne powstało z inicjatywy środowiska akademickiego.
Epitafium w kształcie stojącego prostokąta, obwiedzionego płaskorzeźbioną bordiurą z motywami polerowanych rozłożystych liści dębu i żołędzia na nieobrobionym, szorstkim tle. Pośrodku płycina w formie stojącego prostokąta, ujęta profilowaną, fazowaną wklęsło ramą, zamknięta łukiem nadwieszonym. W górnej części płyciny, puste, owalne pole z przeznaczeniem na portret zmarłego. Nad łukiem, na dwóch stykających się wolutach, osadzony krzyż łaciński o rozszerzających się ramionach. W polu tablicy inskrypcja „DEO OPTIMO MAXIMO / IGNACY RAFAŁ / CZERWIAKOWSKI / UR(ODZONY) W KRAKOWIE R(OKU) 1808, NIEWYGASŁEJ PAMIĘCI / UKOCHANY OJCIEC W RODZINIE, PROFESOR BOTANIKI / W TECHNICE, POTEM W UNIWERSYTE(CIE) JAGIEL(LOŃSKIM) DYREKTOR / OGRODU BOTANICZNEGO, PÓŹNIEJ DZIEKAN WYDZIAŁU / I REKTOR. WICEPREZYDENT AKA(DEMII) UMIEJĘTNOŚCI / PREZES KOMISYI EXAMIN(ACYJNEJ) NA NAUCZYCIELI I T.D. / ZMARŁ 5. VI. 1882. | Prosi pobożnych o westchnienie do Boga.”
Prostą tablicę wykonaną z marmuru dębnickiego zapewne w jednym z krakowskich warsztatów kamieniarskich wyróżnia szeroka bordiura z motywem ulistnionej wici. Tego rodzaju dekoracje charakterystyczne były dla kamieniarzy dębnickich w XVII wieku, którzy wicie roślinne, polerowane, gładkie kontrastowali z nieobrobionym, surowym tłem (warsztat rodziny Zielaskich). W tym przypadku możemy mówić o długim trwaniu tych samych rozwiązań i technik kamieniarskich, choć wydaje się bardziej prawdopodobne, że w dziele, które upamiętnia autora pierwszego polskiego podręcznika do botaniki i dyrektora ogrodu botanicznego motyw wiązek liści dębowych wprowadzony został celowo, dla podkreślenia zainteresowań i zasług akademika.
Epitafium Ignacego Rafała Czerwiakowskiego, zasłużonego botanika, dyrektora krakowskiego ogrodu botanicznego i rektora uniwersytetu, zmarłego w 1882 roku, wykonano z marmuru dębnickiego. Niewykluczone, że motyw wiązek liści w obramieniu, tak charakterystyczny dla dzieł z XVII wieku powstających w warsztatach kamieniarskich w Dębniku, wprowadzono w tym dziele celowo, dla podkreślenia zainteresowań i zasług profesora.
Józef Skrabski, "Epitafium Ignacego Rafała Czerwiakowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ignacego-rafala-czerwiakowskiego