Najświętsze Serce Jezusa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Gaj
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Gorejące Serce malarstwo XX wieku Najświętsze Serce Jezusa
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/01288
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1923 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz Najświętszego Serca Jezusa został namalowany przez księdza Józefa Kaczmarczyka w Krakowie w 1923 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum Chrystus ukazany do kolan, frontalnie, lewą ręką odsłania szatę z piersi, prawą wyciąga do przodu, w geście otwartej dłoni. Twarz ma pociągłą, o dużych oczach, długim nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, rozdwajającą się brodą oraz jasnymi włosami opadającymi na ramiona. Wokół głowy nimb. Ubrany jest w białą, luźną tunikę, odsłaniającą tors oraz czerwony płaszcz przewiązany diagonalnie przez lewe ramię i otaczający postać. Na jego piersi unosi się gorejące serce w glorii promienistej. Na dłoniach ma ślady męki. Chrystus ukazany jest na cieniowanym zielono-granatowym tle. Obraz ujęty złoconą, szeroką ramą, dekorowaną rzeźbionymi rozetami.

Zarys problematyki artystycznej

Ikonografia Najświętszego Serca Jezusa kształtowała się od XVIII wieku, począwszy od zaaprobowania przez Klemensa XIII nabożeństwa do tegoż (1765) i powstania jego pierwszych wizerunków autorstwa Pompea Batoniego. Jednak to wiek XIX był okresem największego kultu Serca Jezusowego, a za tym ukształtowania się jego jedynej dopuszczalnej ikonografii, ustalonej dopiero w 1891 roku, a więc wizerunku Chrystusa z unoszącym się na jego piersi gorejącym sercem. Autor obrazu w Gaju, Józef Kaczmarczyk, wykonał go według wzoru występującego w dziełach małopolskich już w XIX wieku, chociażby w wizerunkach Najświętszego Serca Jezusa Juliana Makarewicza z 1889 roku (pałac biskupi w Krakowie) czy malarza o nazwisku Olchowczyk z XIX wieku w kościele w Alwerni.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Drobne zabrudzenia w dolnej części obrazu.

Streszczenie

Obraz został namalowany przez księdza Józefa Kaczmarczyka w Krakowie w 1923 roku. Ikonografia Najświętszego Serca Pana Jezusa kształtowała się od XVIII wieku. Natomiast jedyny dopuszczalny typ wizerunku Najświętszego Serca Jezusa został ustalony dopiero w 1891 roku i przedstawiał Chrystusa z unoszącym się na jego piersi gorejącym sercem.

Bibliografia

Wiecheć Władysław, "Parafia Matki Bożej w Gaju", Kraków 2001
Klekot Ewa, "Najświętsze Serce Jezusowe – sceny z życia symbolu" , „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa” , s. 55-66

Jak cytować?

Paulina Kluz , "Najświętsze Serce Jezusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/najswietsze-serce-jezusa-19

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności