Ołtarz główny miał ufundować w 1914 roku ksiądz Władysław Jettmar, który osobiście wyszukiwał dęby w okolicy i prosił ludzi, aby ofiarowali je na ołtarz. Zapewne wraz z ołtarzem głównym wykonano tabernakulum i tron wystawienia. Dzieło wykonał krakowski rzeźbiarz Franciszek Styczeń. Ołtarz pomalowano i pozłocono w latach 1948-1949.
Tabernakulum dwudrzwiowe, w kształcie prostopadłościennej, obitej blachą metalową skrzynki. Na drzwiczkach odlewana dekoracja z kłosów i winnych gron, powyżej gorejące serce. Tabernakulum ujęte drewnianym tronem wystawienia w formie ażurowej kolumnady na planie półkola. Kolumny ustawione są na wysokich cokołach, wspierają niepełne belkowanie, zwieńczone sześcioma wolutami, spiętymi w kabłąk, tworzącymi formę połowy baldachimu. U szczytu korona zamknięta, pod nią Baranek Apokaliptyczny, a u spodu podwieszona szyszka otoczona liśćmi winogrona. Trzony kolumn w dolnej części zdobione są płaskorzeźbioną dekoracją roślinną, a w górnej części są gładkie, kapitele kompozytowe. Na tabernakulum ustawiona jest para adorujących aniołków, należących zapewne do kompletu tego zespołu. Aniołki ukazane są w pozycji klęczącej z rękami złożonymi w geście modlitwy i z pochylonymi głowami. Ubrane są w długie i złocone suknie.
Tabernakulum to ozdobna, zamykana na klucz szafka, która służy do przechowywania hostii i komunikantów. Dzieło zostało wykonane w 1914 roku i stanowi integralną całość z ołtarzem głównym i tronem wystawienia znajdującym się nad tabernakulum. Drzwiczki są ozdobione winnymi gronami, kłosami zbóż i gorejącym sercem, popularnymi symbolami umieszczanymi w tym miejscu. Tron wystawienia służy do adoracji Najświętszego Sakramentu eksponowanego w monstrancji. Jego kształt (tak jak w omawianym dziele), jest zwykle dostosowany stylowo do retabulum ołtarza głównego. Niestety posiadamy mało informacji o wykonawcy dzieła. Wiadomo, że wyrzeźbił również figurę św. Walentego w kościele w Konopiskach w powiecie częstochowskim w ołtarzu głównym, wykonanym w latach 1928-1930. Ponadto Franciszek Styczeń zrealizował pokrywę chrzcielnicy z figurami Chrystusa i św. Jana Chrzciciela w kościele w Gorzkowie.
Ołtarz główny, a wraz z nim tabernakulum i tron wystawienia miał ufundować w 1914 roku ksiądz Władysław Jettmar, który osobiście wyszukiwał dęby w okolicy i prosił ludzi, aby ofiarowali je na ołtarz. Dzieło wykonał krakowski rzeźbiarz Franciszek Styczeń. Ołtarz pomalowano i pozłocono w latach 1948-1949. Drzwiczki tabernakulum są ozdobione winnymi gronami, kłosami zbóż i gorejącym sercem, popularnymi symbolami umieszczanymi w tym miejscu. Tron wystawienia służy do adoracji Najświętszego Sakramentu eksponowanego w monstrancji. Jego kształt (tak jak w omawianym dziele), jest zwykle dostosowany stylowo do retabulum ołtarza głównego. Niestety posiadamy mało informacji o wykonawcy dzieła. Wiadomo, że wyrzeźbił również figurę św. Walentego w kościele w Konopiskach w powiecie częstochowskim w ołtarzu głównym, wykonanym w latach 1928-1930. Ponadto Styczeń zrealizował pokrywę chrzcielnicy z figurami Chrystusa i św. Jana Chrzciciela w kościele w Gorzkowie.
Maria Działo, "Tabernakulum", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tabernakulum-20