Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Bielany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Macieja Apostoła
Miejsce przechowywania
kościół, pod amboną
Identyfikator
DZIELO/24302
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Dębnik lub Kraków
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany; drewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Wymiary podstawowe
wysokość – 198 cm
Inne wymiary – wysokość bez pokrywy – 117,5 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Chrzcielnica zapewne powstała do nowego kościoła, którego budowę zakończono w 1828 roku.

Opis

Chrzcielnica na rzucie ośmioboku, trzon i czara również są ośmioboczne. Cokół dwustopniowy, stopnie oddzielone od siebie zaoblonym uskokiem, w górnej części łagodnie przechodzą w trzon. W środkowej partii trzonu spłaszczony ośmioboczny pierścień dekorowany taśmą z płaskorzeźbionymi rozetkami. Czara rozchylająca się ku górze, z profilowaną podstawą, rozczłonkowana ostrołukowatymi płycinami, zakończona profilowanym gzymsem. Ośmioboczna pokrywa o polach z wyciętymi płycinami zamkniętymi potrójnymi łukami półkolistymi jest zwieńczona profilowanym gzymsem z koronką i nakryta daszkiem. Nad nim podstawa ujęta od dołu arkadkowaniem z grupą rzeźbiarską Chrztu w Jordanie. Chrystus stoi w rzece z rękami założonymi na piersi, opasany na biodrach długą białą tkaniną. Przed nim, na skale stoi św. Jan Chrzciciel, ubrany w wielbłądzią skórę z prawą ręką trzymającą naczynie z wodą nad głową Chrystusa, a lewą wyciągniętą do przodu. Nad nim unosi się gołębica Ducha Świętego.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica o neogotyckiej formie nawiązuje do dzieł wykonywanych seryjnie w drewnie głównie w ośrodkach w Tyrolu i sprowadzanych na ziemie polskie w drugiej połowie XVIII wieku, także do Małopolski (chrzcielnice w kościołach w Piotrowicach, Chyżnem). Neogotyckie formy w tego rodzaju zabytkach należą jednak do rzadkości (chrzcielnica w kościele w Brzeszczach, 1902).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Neogotycka chrzcielnica z marmuru dębnickiego pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Powstała zapewne w Dębniku lub Krakowie.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-32

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności