św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Krzęcin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba styl barokowy św. Wojciech
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/03048
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 145 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Figura przedstawiająca św. Wojciecha została wykonana w pierwszej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. W 1968 roku poddano ją konserwacji.

Opis

Rzeźba całopostaciowa, drążona. Postać ustawiona frontalnie, w kontrapoście, z lewą nogą wysuniętą do przodu. W lewej ręce trzyma krzyż arcybiskupi, prawą ręką przytrzymuje przy piersi księgę. Głowa zwrócona delikatnie w prawo, twarz szczupła o wyraźnych rysach, okolona długą brodą w postaci pukli spływających w stronę prawego ramienia. Święty ma brązowe oczy, długi nos i rozchylone usta. Jest ubrany w albę, komżę dekorowaną u spodu ornamentem roślinnym oraz kapę zapiętą na piersi fibulą, na głowie ma infułę dekorowaną rozetą, na rękach rękawiczki, spod szat widać czubki butów. Szaty miękko kształtowane o drobnych fałdach, niekiedy ściśle przylegających do ciała, odzwierciedlające ruch postaci. Partie ciała polichromowane naturalistyczne, szaty i atrybuty złocone oraz srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Wojciech urodził się w Czechach, podczas bierzmowania przyjął imię Adalbertus. Był biskupem Pragi, misjonarzem na Węgrzech, w Polsce i w Prusach, gdzie został zamordowany w 999 roku. W kościele w Krzęcinie został ukazany frontalnie, w uproszczony sposób, bez identyfikujących go jednoznacznie atrybutów, jedynie trzymając ferulę – pastorał zakończony krzyżem – oraz księgę, które pozwalają ujrzeć w nim jednego z biskupów. Omawiana rzeźba powstała w pierwszej połowie XVIII wieku, zdradza to m.in. charakterystyczne ułożenie drobno fałdowanych szat przyklejonych do ciała, a jednocześnie dających wrażenie ruchliwości oraz ułożona na jedną stronę, niby rozwiana na bok broda.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. W 1968 roku konserwator Irena Święcicka poddała figurę dezynfekcji i dezynsekcji oraz częściowo uzupełniła grunt, polichromię, srebrzenie i złocenie.

Streszczenie

Figura przedstawiająca św. Wojciecha została wykonana około połowy XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. Jest przykładem późnobarokowego rzeźbiarstwa; ciało postaci oblewają drobno marszczone szaty, a broda jakby rozwiewa się do boku.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Marecki Józef, Rotter Lucyna, "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych", Kraków 2013
Kutaś Paweł, "Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce ​ ", Zakrzów 2013
Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Krzęcin. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi", Kraków 2004

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-24

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności