Św. Stanisław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Krzęcin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba styl barokowy św. Stanisław
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/03047
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 145 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Figura przedstawiająca św. Stanisława została wykonana około połowy XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. W 1968 roku poddano ją konserwacji.

Opis

Rzeźba całopostaciowa, wydrążona. Postać zwrócona frontalnie, w kontrapoście, z lewą nogą wysuniętą do przodu, o esowato wygiętej sylwetce. W lewej ręce trzyma pastorał, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Głowa delikatnie przechylona na prawe ramię. Włosy w postaci długich pukli spływających na plecy. Twarz pełna, o wyraźnych rysach. Na głowie infuła udekorowana rozetą. Święty w stroju biskupim: albie, rokiecie i rękawiczkach; na nogach buty. Szaty ekspresyjnie poruszone, odzwierciedlające układ sylwetki, w formie drobnych, głęboko rzeźbionych fałd.
Partie ciała polichromowane naturalistycznie, zaś szaty, atrybuty złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Stanisław urodził się w Szczepanowie, po latach studiów został biskupem krakowskim, był również gorliwym duszpasterzem. Z powodu konfliktu z Bolesławem Śmiałym został, z polecenia króla, zamordowany w 1079 roku podczas mszy w kościele św. Michała na Skałce. W kościele w Krzęcinie został ukazany frontalnie, w uproszczony sposób, bez identyfikujących go jednoznacznie atrybutów, jedynie w infule na głowie i z pastorałem, które pozwalają ujrzeć w nim jednego z biskupów. Figura jest przykładem późnobarokowej rzeźby, w której sylwetka postaci została wygięta na kształt litery S, a szaty okrywające ciało marszczą się drobnymi fałdami i rozwiewają delikatnie jakby w wyniku podmuchu wiatru.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. W 1968 roku konserwator Irena Święcicka poddała figurę dezynfekcji i dezynsekcji oraz częściowo uzupełniła grunt, polichromię, srebrzenie i złocenie.

Streszczenie

Figura przedstawiająca św. Stanisława została wykonana w pierwszej połowie XVIII wieku do ołtarza, w którym się znajduje. Jest przykładem późnobarokowego rzeźbiarstwa; sylwetka postaci została wygięta na kształt litery S, a ciało oblewają drobno marszczone, poruszone szaty.

Bibliografia

Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Krzęcin. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi", Kraków 2004
Kutaś Paweł, "Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce ​ ", Zakrzów 2013
Marecki Józef, Rotter Lucyna, "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych", Kraków 2013
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-18

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności