Św. Sebastian

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Modlnica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
Miejsce przechowywania
zachodnia część kościoła
Identyfikator
DZIELO/04006
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1856 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
technika olejna na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 95 cm
wysokość – 144 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz sprawiony do kościoła w Modlnicy jako wizerunek świętego powszechnie czczonego od średniowiecza, patrona wielu grup zawodowych i orędownika w czasach epidemii.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta. Pośrodku, na tle sumarycznie oddanego pejzażu, konający św. Sebastian przywiązany do drzewa. Święty ukazany frontalnie, lekko zwrócony w lewo, z prawą ręką przywiązaną wysoko do gałęzi, lewą schowaną z tyłu. Głowa przechylona w lewo, skierowana w dół. Twarz młodzieńcza, z wysokim czołem i prostym, długim nosem, oczy i usta zamknięte. Włosy jasnobrązowe odsłaniające prawe ucho i opadające na lewe ramię. Biodra przepasane białą, długą tkaniną. W ciele utkwione strzały. W tle czerwony, rozłożysty płaszcz opadający na skałę i konar drzewa. W prawym dolnym rogu tarcza, hełm i łuk legionisty rzymskiego. Tło nieokreślone, z nisko zarysowanym horyzontem, niebo szaroniebieskie. Pośrodku w dolnej części obrazu sygnatura: m Wojciech Eliasz / w Krakowie 1856.

Zarys problematyki artystycznej

Przykład malarstwa religijnego z drugiej połowy XIX wieku. Autorem był krakowski malarz Wojciech Eljasz, absolwent krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórca kompozycji religijnych, a przede wszystkim wizerunków różnych świętych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, wzdłuż krawędzi widoczne ubytki warstwy malarskiej i zagięcia po wcześniejszych ramach. Powierzchnia obrazu zabrudzona i pociemniała.

Streszczenie

Obraz namalowany olejno na płótnie, z przedstawieniem świętego Sebastiana Męczennika, patrona wielu grup zawodowych i opiekuna w czasie epidemii. Obnażony święty klęczy na skale, z rękami wykręconymi do tyłu i przywiązanymi do drzewa. W ciele utkwione strzały. Autorem obrazu jest Wojciech Eljasz (1814-1904).

Bibliografia

Dewojed Janusz, "Eljasz Wojciech" , [w:] "Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających, t. 2" , red.Maurin-Białostocka Jolanta , Wrocław 1975 , s. 165

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Św. Sebastian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-sebastian-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności