Ambona

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Modlnica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/03977
Kategoria
ambona
Ilość
1
Czas powstania
początek XVIII wieku (?)
Technika i materiał
drewno; cięcie, rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 230
wysokość – 490
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ambona sprawiona do prezbiterium kościoła.

Opis

Ambona zawieszona na północnej ścianie prezbiterium. Kosz na rzucie owalu, z wydzielonym profilowanym cokołem i gzymsem, opięty wolutami umieszczonymi na tle pilastrów; wsparty na nadwieszonej podstawie o formie odwróconego spłaszczonego stożka, ujętego pięcioma wolutowo wygiętymi kabłąkami. Zaplecek prostokątny, łączący się z owalnym baldachimem zwieńczonym krzyżem ustawionym na czterech kabłąkach. Baldachim od dołu dekorowany lambrekinem. Od strony wschodniej schody z balustradą zdobioną romboidalnymi płycinami z aplikowanym ornamentem roślinnym. Płyciny kosza oraz boki zaplecka dekorowane wicią akantu. Pośrodku zaplecka płaskorzeźbiona figura Chrystusa Dobrego Pasterza, w podniebiu rzeźbiona Gołębica Ducha Świętego otoczona promieniami. Całość struktury ambony polichromowana na kolor ciemnobrązowy oraz ciemnozielony w partii płycin, detal i profilowania pozłacane.

Zarys problematyki artystycznej

Zabytek o formach typowych dla schyłku XVIII i początku XIX w., dzieło nieokreślonego małopolskiego stolarza i rzeźbiarza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, przetarcia i ubytki zaprawy i polichromii.

Streszczenie

Drewniana ambona zawieszona jest na północnej ścianie prezbiterium kościoła. Kosz na rzucie owalu, umieszczony na konsoli o formie odwróconego stożka ujętego wolutowymi kabłąkami. Zaplecek prostokątny, baldachim na rzucie owalu, ozdobiony lambrekinem i zwieńczony krzyżem umieszczonym na czterech kabłąkach. Dostępna od strony wejścia do zakrystii jednobiegowymi schodami z balustradą. Zaplecek ozdobiony płaskorzeźbioną figurą Chrystusa Dobrego Pasterza, podniebie rzeźbioną Gołębicą Ducha Świętego, płyciny kosza i boki zaplecka wicią akantu. Ambona pomalowana na kolor ciemnobrązowy, płyciny na kolor ciemnozielony, motywy ornamentalne i profilowania pozłacane. W literaturze datowana na koniec XVII wieku. Jednakże charakter ornamentu i materiał porównawczy każe przesunąć datowanie na początek XVIII wieku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Ambona", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ambona-90

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności