Kropielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Łazany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Znalezienia Krzyża Świętego
Tagi
kamieniarka rzeźba kamienna sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
kruchta
Identyfikator
DZIELO/03520
Kategoria
kropielnica
Ilość
1
Czas powstania
1856 rok (?)
Technika i materiał
piaskowiec; techniki kamieniarskie
Wymiary podstawowe
wysokość – 100 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje omawianej kropielnicy nie są bliżej znane. W „Liber memorabilium” kościoła w Łazanach pod datą 12 września 1856 zapisano, że nowy proboszcz ksiądz Ludwik Nawarra, przystępując do szeroko zakrojonych prac remontowych, zadbał m.in. o to, aby „w babińcu wprawiono kropielnicę kamienną na wodę święconą”. Być może chodzi o omawiane dzieło.

Opis

Kropielnica kamienna, wolnostojąca ustawiona na czworobocznym, profilowanym cokole. Trzon w formie wiązki czterech kolumn ustawionych na osobnych postumentach, dźwigających półkulistą czarę o delikatnie zaznaczonym wylewie. Tył nieopracowany, płaski.

Zarys problematyki artystycznej

Kropielnica to zbiornik na wodę święconą umieszczany w przedsionku kościoła, najczęściej w kruchcie. Może być wmurowana w ścianę lub jak w tym przypadku – wolnostojąca. Kropielnice wykonywane bywają z kamienia naturalnego lub sztucznego. Omawiane naczynie powstało być może w XIX wieku, najpewniej w 1856 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, niewielkie ubytki materiału.

Streszczenie

Kropielnica to zbiornik na wodę święconą umieszczany w przedsionku kościoła, najczęściej w kruchcie. Może być wmurowana w ścianę lub jak w tym przypadku – wolnostojąca. Omawiane naczynie powstało być może w XIX wieku, najpewniej w 1856 roku z inicjatywy księdza Ludwika Nawarry.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Krasnowolski Bogusław, "Parafia i kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach", Kraków 2013
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Kropielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kropielnica-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności