Matka Boska z Dzieciątkiem i z członkami rodziny Potockich

szerokość – 300 cm
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz wotywny sprawiony przez kolatorów do ołtarza głównego ok. 1874 roku. Przeniesiony do ołtarza bocznego w maju 1938.

Obraz w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym. Matka Boska z Dzieciątkiem na lewym kolanie siedzi na tronie umieszczonym na wysokim postumencie, pod ażurowym baldachimem wspartym na cienkich kolumienkach wiązkowych. Ubrana w czerwoną suknię i niebieski płaszcz, w prawej ręce trzyma berło, na głowie korona otwarta. Dzieciątko, odziane w niebieską sukienkę, wznosi prawą rączkę w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma niebieską kulę świata,. Po bokach Matki Boskiej postacie skrzydlatych aniołów, z których umieszczone w górze unoszą girlandy kwiatów. U podstawy postumentu klęczą z rękami złożonymi w geście modlitwy członkowie rodziny Potockich (Artur i Zofia oraz Andrzej), zwróceni ku Matce Boskiej, polecani przez swoich świętych patronów. Tło obrazu niebieskie. Na cokole inskrypcja majuskułowa (początek antyfony brewiarzowej): SALVE REGINA / [MATER] MISERICO[DIAE] / [VITA] [DUL]CED[O] . Obraz w prostokątnej ramie zamkniętej półkoliście.

Obraz prezentuje cechy szkoły Nazareńczyków, których przedstawicielem był autor obrazu.

Dobry.

Malowane olejno na płótnie przedstawienie tronującej Matki Boskiej z Dzieciątkiem, umieszczonych na wysokim postumencie, pod baldachimem. Towarzyszą im umieszczeni po bokach aniołowie. Na pierwszym planie ukazani członkowie rodu polecani przez swoich patronów. Autorem obrazu datowanego na trzecią ćwierć XIX wieku, jest nazareńczyk Leopold Kupelwieser.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem i z członkami rodziny Potockich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-i-z-czlonkami-rodziny-potockich