Św. Maria Magdalena

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Rudawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
św. Maria Magdalena
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego, południowego
Identyfikator
DZIELO/06108
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku (przed 1783 rokiem)
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 50 cm
wysokość – około 100 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski, Ewa Rudnicka
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz w zwieńczeniu ołtarza bocznego powstał zapewne razem ze strukturą w drugiej połowie XVIII wieku, a przed 1783 rokiem (wówczas wzmiankowany w wizytacji).

Opis

Obraz przedstawiający św. Marię Magdalenę ujęty w profilowaną ramę o fantazyjnym kształcie. W centrum kompozycji pokutująca Maria Magdalena ukazana całopostaciowo, w pozycji siedzącej, zwrócona w trzech czwartych do widza. Głowa świętej uniesiona, przechylona na lewe ramię. Twarz owalna, oczy okrągłe, przymknięte, wzrok skierowany ku górze. Nos prosty, wyraźnie zaznaczony, usta małe o pełnych wargach. Długie jasnobrązowe włosy swobodnie opadające na ramiona i piersi. Wokół głowy promienisty nimb. Prawa ręka złożona na piersi, lewa podtrzymuje leżącą na kolanach otwartą księgę. Święta jest ubrana w białą, przepasaną w stanie suknię i żółty płaszcz przewieszony przez prawe ramię i okrywający kolana. Fałdy płaszcza układają się miękko, tkanina podkreśla kształt ciała. Spod płaszcza wystają nagie stopy, lewa bardziej wysunięta do przodu. Z prawej strony obrazu, u stóp świętej leżą czaszka, dyscyplina i naczynie w kształcie pucharu. Święta ukazana na tle wysokiego skalistego zbocza, na którym widoczne połamane, uschnięte drzewa. Po prawej stronie w głębi obrazu, zza skały widoczny pejzaż. Ponad skałą błękitne niebo, na nim skłębione, ciemne chmury, spomiędzy których wyłania się słońce.
Kompozycja obrazu statyczna. Kolorystyka stonowana, nasycona, w odcieniach brązu i ochry. Wyraźne akcenty kolorystyczne tworzą biel księgi i rękaw sukni w centrum obrazu, żółcień płaszcza i błękit nieba.

Zarys problematyki artystycznej

Maria Magdalena, podążająca za Chrystusem kobieta, z której ciała Jezus wypędził siedem demonów, została ukazana w tradycyjny sposób jako kobieta pokutująca (wskazuje na to dyscyplina leżąca na ziemi), siedząca w grocie, z otwartą księgą, o rozpuszczonych włosach, ubrana w rozłożyste szaty. Obok świętej znajduje się naczynie na oleje przypominające o jej udaniu się do grobu Pańskiego, by namaścić ciało Zbawiciela oraz czaszka symbolizująca śmiertelność. Wyobrażona scena nawiązuje do legendy o jej przybyciu do Marsylii, gdzie ze św. Łazarzem nawróciła parę królewską, a następnie udała się do oddalonej od cywilizacji pustelni, gdzie spędziła resztę swojego życia. Obraz zapewne powstał w krakowskim środowisku, ale wskazanie konkretnego autora na tym etapie jest praktycznie niemożliwe.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Płótno przemalowane, miejscami przetarte, z gęstymi krakelurami.

Streszczenie

Obraz „Św. Maria Magdalena” powstał zapewne w tym samym czasie co ołtarz, w drugiej połowie XVIII wieku (przed 1783 rokiem). Ukazuje świętą w tradycyjny sposób jako kobietę siedzącą i modlącą się w grocie z symbolami pokuty (księgą i dyscypliną), śmierci (czaszką) i naczyniem na oleje przypominającym o tym, że Maria Magdalena zamierzała obmyć ciało leżącego w grobie Zbawiciela.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, Ewa Rudnicka, "Św. Maria Magdalena", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-maria-magdalena-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności