Matka Boska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Michałowice
Miejscowość
Raciborowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Prądnik
Parafia
Św. Małgorzaty
Tagi
Grupa Ukrzyżowania Matka Boska rzeźba późnobarokowa
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy południowy
Identyfikator
DZIELO/05920
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
przed 1783 rokiem
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 155 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figury Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty zostały wykonane po 1783 roku. Ich ikonografia sugeruje, że pierwotnie mogły znajdować się w ołtarzu głównym, w którym prezentowany jest gotycki krucyfiks i razem z nim tworzyły grupę Ukrzyżowania.
Być może po jego przebudowie zostały umieszczone w retabulum bocznym św. Małgorzaty.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, głęboko drążona, ustawiona na ćwierćkolistej podstawie. Matka Boska ukazana frontalnie, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce, odchylonym delikatnie w tył korpusie, z silnie pochyloną głową. Ręce ma skrzyżowane i złożone na piersi. Twarz ma owalną, o delikatnych, młodzieńczych rysach, małych oczach, skierowanych w dół, dużym nosie oraz niewielkich ustach. Włosy ma długie, falowane, z przedziałkiem na środku głowy, schowane pod welonem. Maria ubrana jest w tunikę, z długimi, wąskimi rękawami, przepasaną w talii, ściśle przylegającą do ciała i marszczoną w partii klatki piersiowej. Na głowę ma narzucony silnie drapowany płaszcz, opadający na plecy i zarzucony z przodu postaci, z wywiniętym fragmentem. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie Ukrzyżowania z Marią i św. Janem zostało zaczerpnięte ze sceny, która wydarzyła się podczas męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu, a którą opisuje Ewangelia św. Jana: „Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27). Chwilę później Chrystus skonał i ten właśnie moment opłakiwania z postaciami Marii i św. Jana przedstawia grupa rzeźbiarska.





Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne przetarcia złoceń i zabrudzenia całej figury.

Streszczenie

Figury Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty zostały wykonane po 1783 roku. Ich ikonografia sugeruje, że pierwotnie mogły znajdować się w ołtarzu głównym, w którym prezentowany jest gotycki krucyfiks i razem z nim tworzyły grupę Ukrzyżowania.

Bibliografia

Dziubecki Tomasz , "Ikonografia Męki Chrystusa w nowożytnym malarstwie kościelnym w Polsce", Warszawa 1996

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Matka Boska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności