Chrystus Ukrzyżowany

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Rudawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/06182
Kategoria
obraz
Czas powstania
XVIII–XIX wiek(?)
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane; technika tempery na desce
Wymiary podstawowe
szerokość – 33,5 cm
wysokość – 49 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski, Ewa Rudnicka
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Nieznane.

Opis

Obraz w kształcie prostokąta stojącego, płaskorzeźbiony i malowany, przedstawiający Chrystusa Ukrzyżowanego. Zbawiciel przybity do krzyża trzema gwoździami, wisi na ramionach, układających się w literę "C". Głowa w cierniowej koronie opada mocno na prawe ramię. Twarz modelowana sumarycznie, oczy zamknięte, nos długi, broda i włosy rzadkie, krótkie. Korpus z zaznaczoną klatką piersiową i linią żeber, z krwawiącą raną na prawym boku. Kolana lekko ugięte, stopy skrzyżowane, prawa założona na lewą, przebite jednym gwoździem. Na całym ciałem ślady krwi. Perizonium przewiązane dwoma węzłami na środku i nad prawym bokiem, z końcem spływającym po biodrze. Nad głową Chrystusa titulus z napisem "INRI". Ponad krzyżem po lewej stronie słońce , po prawej księżyc. W tle widok Jerozolimy za ceglanym murem. Tło, krzyż i perizonium płaskorzeźbione, postać Chrystusa malowana. Obraz ujęty w drewnianą profilowaną ramę ozdobioną wolutowo skręconą wicią roślinną i kimationem.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz o cechach ludowych wydaje się być dziełem o starszej metryce. Jego walorem jest niewątpliwie technika łączenia płaskorzeźby z malarstwem. Uwagę zwraca tło z panoramą Jerozolimy stylizowaną na krakowskie szopki bożonarodzeniowe lub wieże krakowskich kościołów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zły; pęknięta wzdłuż deska, widoczne otwory po owadach; rama zniszczona, z dużymi partiami uszkodzonych ornamentów.

Literatura

Rudnica Ewa, Inwentarz kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie, praca licencjacka napisana w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, Kraków 2011.

Streszczenie

Przedstawienie Chrystusa na krzyżu zostało wykonane w technice płaskorzeźby i malarstwa (technika tempery). Zabytek jest trudny do datowania ze względu na swoisty ludowy charakter, z efektowną panoramą Jerozolimy stylizowaną na krakowskie szopki bożonarodzeniowe lub widokiem miasta z wieżami kościołów.

Jak cytować?

Józef Skrabski, Ewa Rudnicka, "Chrystus Ukrzyżowany", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-ukrzyzowany-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności