Chór muzyczny i prospekt organowy

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Rudawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
nawa, zachodnia ściana
Identyfikator
DZIELO/06204
Kategoria
chór muzyczny
Ilość
1
Czas powstania
prospekt organowy – druga połowa XVII wieku; chór muzyczny – druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane, złocone
Wymiary podstawowe
szerokość – 1054 cm
wysokość – 467 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski, Ewa Rudnicka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Prospekt organowy pochodzi z drugiej połowy XVII wieku, a chór muzyczny wzniesiono zapewne w drugiej połowie następnego stulecia. W 2003 roku konserwację przeprowadzili Adam Kruk i Juliusz Kasper., przywracając wówczas pierwotną kolorystkę chóru i prospektu muzycznego.

Opis

Chór muzyczny na zachodniej ścianie nawy, wsparty na dwóch słupach, ozdobionych od strony nawy dwoma kanelowanymi pilastrami o kapitelach kompozytowych. Jego parapet jest wklęsło-wypukły, z profilowanym cokołem, podzielony na kwatery kanelowanymi i złoconymi pilastrami. W kwaterach wypukłe pola kwadratowe o ćwierkolistych narożach ozdobione rzeźbionymi stylizowanymi rozetami. Parapet zwieńczony niewielkim gzymsem przełamanym na osi pilastrów. Pod listwą cokołu falisty fartuch. Struktura chóru muzycznego ciemnozielona. Pola płycin oliwkowo-ciemnozielone. Pilasty, rozety i profilowania są złocone.
Znajdujący się na chórze prospekt wsparty na cokole z czterema kroksztynami, trzyosiowy, z osiami wydzielonymi kwadratowymi w podstawie filarkami. Oś środkowa podzielona na wie strefy: dolną z dwiema arkadkami z kostkowanym gzymsem i górną zamkniętą łukiem odcinkowym. Osie boczne zakończone gzymsem z kostkowaniem. W partii cokołowej bogato rzeźbiony motyw małżowinowo-chrząstkowy.

Zarys problematyki artystycznej

Prospekt organowy był wielokrotnie przekształcany. Jedyną pozostałością jego dawnej warstwy stylistycznej jest obficie rzeźbiony ornament małżowinowo-chrząstkowy. O późnobarokowym charakterze drewnianego chóru świadczy sinusoidalnych kształt jego parapetu typowy dla tego rodzaju dzieł w Krakowie (np. w kościele jezuitów św. św. Piotra i Pawła).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Literatura

Rudnica Ewa, Inwentarz kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie, praca licencjacka napisana w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, Kraków 2011.

Streszczenie

Prospekt organowy powstał zapewne w drugiej połowie XVII wieku, o czym świadczą pozostałości ornamentu małżowinowo-chrząstkowego. Chór muzyczny jest dziełem późniejszym, powstałym zapewne w drugiej połowie XVIII wieku.

Bibliografia

Łobczowski Józef, "Rudawa. Kościół, probostwo, parafia", Kraków 1916
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Ziarkowski Dominik, "Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Rudawie", Kraków 2013

Jak cytować?

Józef Skrabski, Ewa Rudnicka, "Chór muzyczny i prospekt organowy ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chor-muzyczny-i-prospekt-organowy

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności