Rzeźba została wykonana przez nieznanego artystę w końcu XIX wieku. Prawdopodobnie pochodzi z rozebranego ołtarza bocznego. Na ołtarzu głównym została umieszczona w 2002 roku.
Rzeźba wolnostojąca, ukazująca św. Kazimierza, ustawiona na niskim cokole. Święty przedstawiony w całej postaci, w postawie stojącej z gałązką białej lilii w lewej dłoni, prawą dłonią przytrzymujący połę płaszcza. Twarz owalna, z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, z wąskimi ustami i wzrokiem skierowanym przed siebie; włosy długie i ciemnobrązowe opadające na plecy. Ubrany jest w długą, fioletową suknię z długimi rękawami, czerwony płaszcz z zieloną podszewką i gronostajową pelerynką, mitrę książęcą, zwieńczoną krzyżykiem na głowie oraz krzyżyk zawieszony na piersi na długim łańcuszku, na stopach buty. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.
Święty Kazimierz urodził się w 1458 roku w Krakowie na Wawelu. Był drugim z kolei spośród sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. W 1467 roku król powołał na pierwszego wychowawcę i nauczyciela swoich synów Jana Długosza. Ich nauczycielami byli również Filip Kallimach i Jan Kanty. Młody Kazimierz wiódł życie pełne świętości i zmarł w Grodnie w 1484 roku. W ikonografii ukazywany jest tak jak w rzeźbie w Biórkowie Wielkim w stroju książęcym: w płaszczu z gronostajową pelerynką oraz w mitrze na głowie. Źródła archiwalne nie ujawniły wykonawcy dzieła. Niezbyt udane proporcje i ciężkie draperie szat świadczą, iż rzeźba została wykonana w końcu XIX wieku, prawdopodobnie w jakimś lokalnym warsztacie. Analogicznie, po drugiej stronie ołtarza została ustawiona figura św. Jana Chrzciciela wykonana przez tego samego artystę.
Rzeźba św. Kazimierza została wykonana przez nieznanego artystę w końcu XIX wieku, a następnie ustawiona nad bramką przy ołtarzu głównym. Przedstawia drugiego syna króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej, patrona Litwy i Wilna.
Maria Działo, "Św. Kazimierz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-kazimierz-1