Św. Kazimierz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
proszowicki
Gmina
Koniusza
Miejscowość
Biórków Wielki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/00643
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
koniec XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 70 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Rzeźba została wykonana przez nieznanego artystę w końcu XIX wieku. Prawdopodobnie pochodzi z rozebranego ołtarza bocznego. Na ołtarzu głównym została umieszczona w 2002 roku.

Opis

Rzeźba wolnostojąca, ukazująca św. Kazimierza, ustawiona na niskim cokole. Święty przedstawiony w całej postaci, w postawie stojącej z gałązką białej lilii w lewej dłoni, prawą dłonią przytrzymujący połę płaszcza. Twarz owalna, z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, z wąskimi ustami i wzrokiem skierowanym przed siebie; włosy długie i ciemnobrązowe opadające na plecy. Ubrany jest w długą, fioletową suknię z długimi rękawami, czerwony płaszcz z zieloną podszewką i gronostajową pelerynką, mitrę książęcą, zwieńczoną krzyżykiem na głowie oraz krzyżyk zawieszony na piersi na długim łańcuszku, na stopach buty. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Kazimierz urodził się w 1458 roku w Krakowie na Wawelu. Był drugim z kolei spośród sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. W 1467 roku król powołał na pierwszego wychowawcę i nauczyciela swoich synów Jana Długosza. Ich nauczycielami byli również Filip Kallimach i Jan Kanty. Młody Kazimierz wiódł życie pełne świętości i zmarł w Grodnie w 1484 roku. W ikonografii ukazywany jest tak jak w rzeźbie w Biórkowie Wielkim w stroju książęcym: w płaszczu z gronostajową pelerynką oraz w mitrze na głowie. Źródła archiwalne nie ujawniły wykonawcy dzieła. Niezbyt udane proporcje i ciężkie draperie szat świadczą, iż rzeźba została wykonana w końcu XIX wieku, prawdopodobnie w jakimś lokalnym warsztacie. Analogicznie, po drugiej stronie ołtarza została ustawiona figura św. Jana Chrzciciela wykonana przez tego samego artystę.

Streszczenie

Rzeźba św. Kazimierza została wykonana przez nieznanego artystę w końcu XIX wieku, a następnie ustawiona nad bramką przy ołtarzu głównym. Przedstawia drugiego syna króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej, patrona Litwy i Wilna.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Kazimierz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-kazimierz-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności