Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
proszowicki
Gmina
Koniusza
Miejscowość
Biórków Wielki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
krucyfiks rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/00650
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 40 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Krucyfiks powstał w drugiej połowie XVII wieku. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora rzeźby.

Opis

Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami. Chrystus został ukazany w typie Cristo morte, w delikatnym zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, z głową skłonioną na prawe ramię, stopami założonymi prawa na lewą. Biodra ma przepasane złotym perizonium przewiązanym grubym sznurem, z jednym końcem zwisającym wzdłuż prawego uda, a powyżej tego fałdu ze sporym węzłem uformowanym z draperii powyżej sznura. Chrystus ma podłużną twarz, długi i wąski nos, zamknięte oczy, krótką brodę; włosy długie, ułożone w grube pukle, spływające na plecy i prawe ramię. Na głowie ma założoną szeroką koronę cierniową. Jego ciało jest szczupłe, o wyraźnie podkreślonej linii żeber, wąskiej talii. Nad głową Chrystusa umieszczona jest tabliczka z napisem „INRI” ujęta kartuszową ramą. Krzyż prosty, gładki, malowany na kolor ciemnobrązowy. Polichromia ciała naturalistyczna. Kartusz złocony i srebrzony.


Zarys problematyki artystycznej

Krucyfiks powstał w drugiej połowie XVII wieku. Został wykonany w epoce baroku, zapewne w prowincjonalnym warsztacie snycerskim. Nazwa krucyfiks pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Chrystus na krucyfiksie w Biórkowie Wielkim został ukazany w tzw. typie Cristo morte widocznym poprzez opuszczoną bezwładnie głowę i zamknięte oczy. Przedstawienie Ukrzyżowania zredukowane wyłącznie do postaci wiszącego na krzyżu, martwego Chrystusa ma uzmysłowić oglądającym Jego osamotnienie w czasie męki.


Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły, odpryski warstwy malarskiej, przetarta polichromia, widoczne ubytki w części perizonium, uszkodzenia mechaniczne, ułamany palec u prawej ręki. Krzyż prawdopodobnie wymieniony na nowy.

Streszczenie

Krucyfiks powstał w drugiej połowie XVII wieku. Został wykonany w epoce baroku, zapewne w prowincjonalnym warsztacie snycerskim.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Brandmair Kathrin, "Kruzifixe und Kreuzigungsgruppen aus dem Bereich der „Donauschule”", Petersberg 2015

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności