Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
proszowicki
Gmina
Koniusza
Miejscowość
Biórków Wielki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
krucyfiks rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
kruchta południowa
Identyfikator
DZIELO/00646
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 80 cm
wysokość – 150 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 60 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Krucyfiks powstał w XVIII wieku. Na odwrociu krzyża znajduje się napis „dnia V MAIA 1956 R[OKU] / MARIA KOSER / MALOWAŁA”, który świadczy o przemalowaniu figury przez Marię Koser w 1956 roku.

Opis

Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami. Chrystus został ukazany w typie Cristo morte, w delikatnym zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, z głową skłonioną na prawe ramię, stopami założonymi prawa na lewą. Biodra ma przewiązane niebieskim perizonium wiszącym na pojedynczym sznurze, dwukrotnie przez niego przełożonym, odsłaniającym prawe biodro. Chrystus ma podłużną twarz, z wąskim nosem, zamkniętymi oczami, okoloną krótką i ciemnobrązową brodą; włosy długie i ciemnobrązowe, spływające na plecy i prawe ramię. Na głowie ma założoną koronę cierniową. Jego ciało jest szczupłe, o wyraźnie podkreślonej linii żeber i mostka. Na odwrociu krzyża napis „dnia V MAIA 1956 R[OKU] / MARIA KOSER / MALOWAŁA”. Krzyż prosty, gładki, malowany na kolor ciemnobrązowy. Polichromia ciała naturalistyczna.


Zarys problematyki artystycznej

Krucyfiks można datować na XVIII wiek. Pewna niepoprawność anatomiczna rzeźby może przywodzić na myśl warsztat prowincjonalny. Niebieski kolor perizonium rzeźba otrzymała zapewne podczas ostatniego przemalowania polichromii w 1956 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły, uszkodzenia mechaniczne, wyraźne ubytki polichromii. Rzeźba przemalowana.

Streszczenie

Krucyfiks został wykonany w XVIII wieku. Na odwrociu krzyża znajduje się napis, który świadczy o przemalowaniu figury. Wtedy też zapewne perizonium uzyskało niespotykany na krucyfiksach kolor niebieski.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności