Św. Juda Tadeusz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Klasztor Sióstr Bernardynek
Tagi
Czechowicz Szymon Łopacki Jacek Augustyn malarstwo barokowe
Miejsce przechowywania
ołtarz w kaplicy zakonnej
Identyfikator
DZIELO/21102
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1742-1761
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 111 cm
wysokość – 176 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 171 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Dwa zbliżone formalnie ołtarze w kaplicy zakonnej przy kościele Bernardynek w Krakowie ufundował archiprezbiter kościoła Mariackiego Jacek Łopacki. Wiadomość tę umieszczono w kronice klasztornej. Ponadto w zwieńczeniu ołtarza św. Judy Tadeusza umieszczono godło herbu Łopackiego – Kotwicę.

Opis

W centralnej części kompozycji ukazany w całej postaci św. Juda Tadeusz, w lekkim kontrapoście, w żółtej szacie i czerwonym płaszczu przepasanym sznurem. Jego prawa dłoń spoczywa na piersi, natomiast w lewej dzierży maczugę. Po lewej stronie obrazu klęczy anioł ubrany w brązową suknię i niebieski płaszcz, w dłoniach trzyma owalny medalion z podobizną Chrystusa (brata stryjecznego Judy Tadeusza) o twarzy podobnej do wizerunku świętego. Po prawej stronie kompozycji jest widoczny wysoki cokół z pozostałościami po dwóch kolumnach; przed cokołem znajdują się drewniane belki oraz kwitnące kwiaty, a za nim fragment palmy. Nad świętym, na tle niebieskiego nieba z różowymi obłokami unoszą się uskrzydlony aniołek z palmą męczeństwa i główki aniołków.

Zarys problematyki artystycznej

Fakt fundacji ołtarza przez Jacka Łopackiego, archiprezbitera kościoła Mariackiego w Krakowie pozwala w kręgu tego zasłużonego mecenasa i promotora sztuk poszukiwać twórcy omawianego dzieła malarskiego. Najbliższe krakowskiemu obrazowi wydają się prace Szymona Czechowicza, u którego Łopacki zamówił kilka obrazów do kościoła Mariackiego i katedry na Wawelu. Jednakże niższy poziom wykonania, niedociągnięcia anatomiczne (zbyt duża ręka świętego w stosunku do proporcji ciała), każą przypisać autorstwo tego obrazu któregoś z uczniów lub współpracowników znanego malarza. Wiadomo bowiem, iż Czechowicz tworzył swoje dzieła przy udziale co najmniej kilkudziesięciu współpracowników, wykonując często tylko najważniejsze partie zamawianych w jego pracowni obrazów.

Streszczenie

Obraz „Św. Juda Tadeusz” powstał do ołtarza z fundacji księdza Jacka Augustyna Łopackiego, archiprezbitera kościoła Mariackiego i doradcy artystycznego bernardynek krakowskich. Płótno powstało zapewne w warsztacie Szymona Czechowicza.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory śródmieścia, z. 1", Warszawa 1971

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Juda Tadeusz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-juda-tadeusz-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności