Św. Józef

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Osielec
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Filipa i Jakuba
Tagi
rzeźba XX wieku św. Józef
Identyfikator
DZIELO/05058
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
między 1915, a 1920 rokiem
Technika i materiał
drewno (?), techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figurę sprawiono, w czasie gdy proboszczem w parafii był ksiądz Edward Komar (1915-1920), późniejszy biskup w Tarnowie.

Opis

Rzeźba ustawiona na niskim, prostopadłościennym cokole o ściętych narożach, pomalowanym na kolor zielony. Święty Józef został ukazany w całej postaci, w postawie stojącej, w delikatnym kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie, z prawą ręką złożoną na piersi, z gałązką białej lilii w lewej dłoni widocznej na wysokości biodra. Święty Józef ubrany jest w niebieską, długą suknię z czerwoną podszewką, z długimi rękawami oraz w brązowy płaszcz z różową podszewką. Szaty na brzegach złocone. Twarz szeroka, z długim i wąskim nosem, wzrokiem skierowanym w dół, okolona kędzierzawą, krótką brodą oraz średniej długości, ciemnymi włosami. Na dłoniach zaznaczone żyłkowanie. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba została wykonana między 1915, a 1920 rokiem, poprawnie anatomicznie z idealizowanymi rysami twarzy. Figura przedstawia św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, patrona Kościoła powszechnego, cieśli, drwali, rzemieślników, wszystkich pracujących, rodzin chrześcijańskich oraz dobrej śmierci. Święty Józef został ukazany w tradycyjnym typie ikonograficznym z gałązką białej lilii, symbolizującej jego czystość. Święty Józef przedstawiany jest w sztuce, jako mężczyzna w zaawansowanym wieku, co wiąże się z przekonaniem o jego szybkiej śmierci, jeszcze przed rozpoczęciem publicznej działalności przez Chrystusa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba przedstawia św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Marii Panny, opiekuna Świętej Rodziny. Została wykonana między 1915, a 1920 rokiem, poprawnie anatomicznie z idealizowanymi rysami twarzy. Święty trzyma w ręku gałązkę białej lilii, symbol jego czystości.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Józef", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności