Epitafium Franciszka Łubieńskiego zostało wystawione około 1915 roku przez jego żonę, Rozalię z Gorczyńskich.
Epitafium w formie leżącego prostokąta, ujęte grubą ramą, dekorowaną po wewnętrznej stronie maswerkiem. W polu inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / FRANCISZKOWI ŁUBIEŃSKIEMU / DOKTOROWI FILOZOFII, DZIEDZICOWI STRYSZOWA I DĄBRÓWKI / NAJLEPSZEMU I NAJCZULSZEMU MĘŻOWI, OJCU i DZIADKOWI / NAJZACNIEJSZEMU OBYWATELOWI / GORĄCEMU KATOLIKOWI i PATRYOCIE / DOBRODZIEJOWI TEGO KOŚCIOŁA i LUDZKOŚCI / UR(ODZONEMU) 2 PAŹDZIER(NIKA) 1859 ZM(ARŁEMU) 10 PAŹDZIER(NIKA) 1915. / WDZIĘCZNA ŻONA Z DZIEĆMI / PROSI O GORĄCĄ MODLITWĘ ZA JEGO DUSZĘ.”
Franciszek Marian Adam Łubieński z Łubnej herbu Pomian urodził się we Włóknach 2 października 1859, jako syn Stanisława i Eleonory z Juraczewskich. Ukończył studia na wydziale filozoficznym na uniwersytecie w Berlinie, później na uniwersytecie w Heidelbergu uzyskał tytuł doktora chemii i nauk przyrodniczych. Po ukończeniu studiów powrócił do Krakowa. Dnia 15 maja 1886 wziął ślub z Rozalią Gorczyńską, dziedziczką Stryszowa. Zamieszkał z żoną w Stryszowie, gdzie zajmował się uprawą roli. Z tego małżeństwa urodził się syn Wojciech (1894-1928) i cztery córki Maria (1889-1968, później Skrochowska), Rozalia (1890-1972, później Dobrzańska), Stanisława (1892-1914) i Anna (1903-?).
Franciszek Łubieński przyczynił się do restauracji kościoła i postawienia kilku szkół w Stryszowie. Uprawiał również twórczość literacką. Jest autorem powieści „Czy spełniłem” oraz dwutomowego dzieła „Do Monaco”. Zmarł po ciężkiej chorobie 10 października 1915 w Krakowie, w wieku 56 lat, pochowano go w Stryszowie.
Epitafium w formie prostej tablicy obwiedzionej ramą o cechach neogotyckich (maswerk) stanowi typowy dla XIX wieku przykład wyrobu kamieniarskiego. Omawiane epitafium powstałe już na początku XX wieku formalnie naśladuje tablice z zeszłego wieku teściów zmarłego – Juliana i Marii Gorczyńskich, znajdujące się w kościele Stryszowskim.
Drobne ubytki mechaniczne, uszczerbki krawędzi, delikatne przetarcia złoceń inskrypcji.
Franciszek Marian Adam Łubieński z Łubnej herbu Pomian (2 października 1859 - 10 października 1915), studiował w Berlinie i Heidelbergu, uzyskał tytuł doktora chemii i nauk przyrodniczych. Wziął ślub z Rozalią Gorczyńską, dziedziczką Stryszowa, z którą miał piątkę dzieci. Neogotyckie epitafium powstałe na początku XX wieku naśladuje typowe dla XIX wieku wyroby kamieniarskie.
Paulina Kluz, "Epitafium Franciszka Łubieńskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-lubienskiego