Epitafium Franciszka Łubieńskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Tagi
Łubieński Franciszek
Miejsce przechowywania
nawa kościoła
Identyfikator
DZIELO/08322
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
około 1915 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Epitafium Franciszka Łubieńskiego zostało wystawione około 1915 roku przez jego żonę, Rozalię z Gorczyńskich.

Opis

Epitafium w formie leżącego prostokąta, ujęte grubą ramą, dekorowaną po wewnętrznej stronie maswerkiem. W polu inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / FRANCISZKOWI ŁUBIEŃSKIEMU / DOKTOROWI FILOZOFII, DZIEDZICOWI STRYSZOWA I DĄBRÓWKI / NAJLEPSZEMU I NAJCZULSZEMU MĘŻOWI, OJCU i DZIADKOWI / NAJZACNIEJSZEMU OBYWATELOWI / GORĄCEMU KATOLIKOWI i PATRYOCIE / DOBRODZIEJOWI TEGO KOŚCIOŁA i LUDZKOŚCI / UR(ODZONEMU) 2 PAŹDZIER(NIKA) 1859 ZM(ARŁEMU) 10 PAŹDZIER(NIKA) 1915. / WDZIĘCZNA ŻONA Z DZIEĆMI / PROSI O GORĄCĄ MODLITWĘ ZA JEGO DUSZĘ.”

Zarys problematyki artystycznej

Franciszek Marian Adam Łubieński z Łubnej herbu Pomian urodził się we Włóknach 2 października 1859, jako syn Stanisława i Eleonory z Juraczewskich. Ukończył studia na wydziale filozoficznym na uniwersytecie w Berlinie, później na uniwersytecie w Heidelbergu uzyskał tytuł doktora chemii i nauk przyrodniczych. Po ukończeniu studiów powrócił do Krakowa. Dnia 15 maja 1886 wziął ślub z Rozalią Gorczyńską, dziedziczką Stryszowa. Zamieszkał z żoną w Stryszowie, gdzie zajmował się uprawą roli. Z tego małżeństwa urodził się syn Wojciech (1894-1928) i cztery córki Maria (1889-1968, później Skrochowska), Rozalia (1890-1972, później Dobrzańska), Stanisława (1892-1914) i Anna (1903-?).
Franciszek Łubieński przyczynił się do restauracji kościoła i postawienia kilku szkół w Stryszowie. Uprawiał również twórczość literacką. Jest autorem powieści „Czy spełniłem” oraz dwutomowego dzieła „Do Monaco”. Zmarł po ciężkiej chorobie 10 października 1915 w Krakowie, w wieku 56 lat, pochowano go w Stryszowie.
Epitafium w formie prostej tablicy obwiedzionej ramą o cechach neogotyckich (maswerk) stanowi typowy dla XIX wieku przykład wyrobu kamieniarskiego. Omawiane epitafium powstałe już na początku XX wieku formalnie naśladuje tablice z zeszłego wieku teściów zmarłego – Juliana i Marii Gorczyńskich, znajdujące się w kościele Stryszowskim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Drobne ubytki mechaniczne, uszczerbki krawędzi, delikatne przetarcia złoceń inskrypcji.

Streszczenie

Franciszek Marian Adam Łubieński z Łubnej herbu Pomian (2 października 1859 - 10 października 1915), studiował w Berlinie i Heidelbergu, uzyskał tytuł doktora chemii i nauk przyrodniczych. Wziął ślub z Rozalią Gorczyńską, dziedziczką Stryszowa, z którą miał piątkę dzieci. Neogotyckie epitafium powstałe na początku XX wieku naśladuje typowe dla XIX wieku wyroby kamieniarskie.

Bibliografia

Lenczowski Franciszek, "O kościołach i parafiach w Stryszowie i Zakrzowie w diecezji krakowskiej" , „Nasza Przeszłość” , s. 191-233
"Nekrolog: Dr Franciszek Pomian Łubieński" , „Czas” , s. 1
"Ś.p. Dr Franciszek Łubieński. Wspomnienia pośmiertne" , „Czas” , s. 3

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Epitafium Franciszka Łubieńskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-lubienskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności