Prospekt organowy

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
ornament małżowinowo-chrzątskowy
Miejsce przechowywania
chór muzyczny
Identyfikator
DZIELO/12088
Kategoria
organ
Ilość
1
Czas powstania
po 1655 roku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W aktach wizytacji z 1655 roku wymieniono w kościele chór muzyczny oraz manuał, jeszcze bez organów. Można się zatem domyślać, że powstały po tym roku. W 1930 roku sprowadzono do kościoła w Łętowni organmistrza Bartłomieja Ziemiańskiego ze Szczyrzyca, aby wyczyścił i nastroił organy, dodał jeden głos i naprawił miech za sumę 750 zł.

Opis

Szafa architektoniczna, pięcioosiowa, na profilowanym cokole, podtrzymywanym przez trzy wsporniki zakończone szyszkami. Oś środkowa najwyższa, dwie skrajne niższe, ujęte pilastrami podtrzymującymi fragmenty belkowania wyłamanego półkoliście i pod kątem, z prześwitami na piszczałki w formie stojącego prostokąta. Dwie środkowe osie najniższe, zakończone fragmentami niepełnego belkowania, z prześwitami na piszczałki w formie stojącego prostokąta. Oś środkowa i dwie skrajne zwieńczone ornamentalnymi małżowinowo-chrząstkowymi szczytami. Na belkowaniu osi środkowych fragmenty ornamentu małżowinowo-chrząstkowego, którym zdobi również prześwity na piszczałki w górnej części. Szafa i jej cokół flankowane rozłożystymi uszami utworzonymi z ornamentu małżowinowo-chrząstkowego z motywami owoców i winnego grona. Struktura polichromowana na sposób imitujący marmoryzację w kolorze niebieskim, ornamentyka złocona i srebrzona.

Zarys problematyki artystycznej

Ornament małżowinowo-chrząstkowy występował w sztuce europejskiej od drugiej ćwierci XVII wieku i był stosowany niemal do końca stulecia. Odpowiada on czasowi powstania szafy organowej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Brak instrumentu.

Streszczenie

W aktach wizytacji z 1655 roku wymieniono w kościele chór muzyczny oraz manuał, jeszcze bez organów. Można się zatem domyślać, że powstały po tym roku. Ornament małżowinowo-chrząstkowy występował w sztuce europejskiej od drugiej ćwierci XVII wieku i był stosowany niemal do końca stulecia. Odpowiada on czasowi powstania szafy organowej.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jak cytować?

Paulina Kluz , "Prospekt organowy", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/prospekt-organowy-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności