Chrystus u słupa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
Chrystus u słupa malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
kaplica, ściana wschodnia
Identyfikator
DZIELO/11093
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 110 cm
wysokość – 175 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz przedstawiający Chrystusa u słupa powstał w XIX wieku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centum kompozycji Chrystus ukazany w całej postaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo, rękoma obejmuje stojący przed nim słup. Na szyi i wokół nadgarstków ma powróz zawiązany wokół słupa. Twarz ma owalną, o dużych, migdałowatych oczach, z których płyną łzy, prostym nosie i małych ustach; okoloną krótką brodą oraz jasnobrązowymi włosami opadającymi na ramiona. Wokół głowy ma nimb promienisty i kolisty. Przez biodra ma przewiązane krótkie, białe perizonium. Ciało w całości pokryte krwiawiącymi ranami. Krew znajduje się również na słupie i na ziemi. Chrystus ukazany we wnętrzu z arkadą, do której filara przywiązane są sznurem rózga i dyscyplina, z których kapie krew. W oddali widoczny fragment okna.





Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie biczowania Chrystusa oparte jest na przekazie z Ewangelii św. Marka, w której opisano moment kiedy Jezus został osądzony przez Piłata i odrzucony przez swój lud. Po tym „Piłat, chcąc zadowolić tłum, uwolnił Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie” (Mk 15, 15). Samo biczowanie Chrystusa nie zostało opisane przez ewangelistów. Jako temat pasyjny jest jednym z etapów Męki Pańskiej i jedną ze stacji drogi krzyżowej. Z wieloosobowych scen biczowania Jezusa przez oprawców wyodrębniły się wizerunki samego już Chrystusa u słupa (przy kolumnie). Obrazy i rzeźby ukazujące tę scenę często znajdowały się w ołtarzach i kaplicach bocznych kościołów, gdyż służyły do prywatnej kontemplacji przez wiernych Męki Pańskiej lub stanowiły niewielkie przedstawienia służące prywatnej dewocji. Omawiany wizerunek Jezusa z Łętowni poprzez zastosowane środki przedstawieniowe, takie jak ukazanie umęczonego ciała Chrystusa w całości pokrytego broczącymi krwią ranami oraz zakrwawionych narzędzi męki miało w szczególny sposób podkreślać ból i cierpienie Zbawiciela na tym etapie Jego Męki. Chrystus przedstawiony bez swych oprawców, cierpiący i samotnie stojący przy kolumnie, miał wywoływać głębokie współczucie oraz skłaniać wiernych do kontemplacji tajemnic Męki Pańskiej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz przedstawiający Chrystusa u słupa powstał w XIX wieku. Przedstawienie biczowania zostało zaczerpnięte z Ewangelii św. Marka, w której opisano moment kiedy Jezus został osądzony przez Piłata i odrzucony przez swój lud, a następnie skazany na ubiczowanie i ukrzyżowanie (Mk 15, 15). Jako temat pasyjny jest jednym z etapów Męki Pańskiej i jedną ze stacji drogi krzyżowej.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chrystus u słupa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-u-slupa-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności