Prospekt organowy powstał w XVIII lub XIX wieku i został umieszczony na chórze w kaplicy Matki Boskiej Bolesnej. Być może wkrótce po jej wybudowaniu w 1728 roku.
Parapet chóru oparty na dwóch profilowanych, drewnianych filarach. Na balustradzie stacje drogi krzyżowej. Prospekt organowy na wysokim, prostopadłościennym cokole; pięcioosiowy o zróżnicowanej wysokości osi: środkowa najwyższa o zarysie wypukłym, skrajne nieco niższe, trójkątnie występujące ku przodowi, druga i czwarta najniższe, płaskie. Całość zamknięta profilowanymi gzymsami. W górnej części prześwitów mieszczących piszczałki ornament akantowy.
Prospekt organowy został wykonany w XVIII lub XIX wieku. Należy do typu architektonicznego, opartego na schemacie trójwieżyczkowym, pojawiającym się już od XVI stulecia i trwającym aż po XIX wiek. Oś środkowa jest wypukła, a boczne o zarysie trójkątnym – podobnie jak w prospekcie organowym znajdującym w się nawie głównej kościoła. Jednoszafowa, trójwieżyczkowa struktura prospektów organowych występuje w zasadzie na terenie całej Polski i to w różnych okresach stylowych. Trójwieżyczkowe dziewiętnastowieczne prospekty wywodzą się jeszcze z form barokowych. Różnica względem dzieł z epoki baroku wynika na ogół z odmiennego charakteru dekoracji, który w prospekcie w kaplicy w Orawce z powodu rozmontowania zabytku jest trudny do oceny.
Zły: brak części piszczałek, ubytki ornamentu; warstwa malarska całkowicie starta. Organy w trakcie konserwacji (?).
Prospekt organowy został wykonany w XVIII lub XIX wieku. Należy do typu architektonicznego, opartego na schemacie trójwieżyczkowym, pojawiającym się już od XVI stulecia i trwającym aż po XIX wiek. Oś środkowa jest wypukła, a boczne trójkątne – podobnie jak w prospekcie organowym znajdującym się w nawie głównej kościoła.
Maria Działo, "Prospekt organowy", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/prospekt-organowy-2