Ołtarzyk został wykonany na przełomie XVIII i XIX wieku przez Jana Tulińskiego z klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Ołtarz architektoniczny, jednokondygnacyjny, jednoosiowy. Mensa sarkofagowa z dwiema fornirowanymi płycinami w polu; niesymetryczna z prawym bokiem przylegającym do ściany. Nastawa ołtarzowa wsparta na łamanym cokole, ujęta dwoma pilastrami oraz parą kolumn z kanelowanymi i złoconymi trzonami o kompozytowych kapitelach. Podpory wspierają wyłamane belkowanie i silnie profilowany gzyms. Ołtarz zwieńczony jest promienistą glorią, w której w niebieskim polu, otoczonym obłokami znajduje się kwiat róży. W polu głównym w ramie w kształcie stojącego prostokąta z uszakami o wklęsłych górnych narożach umieszczony jest obraz „Pokłon pasterzy”. Struktura polichromowana w kolorze jasnoniebieskim; ornamentyka, detale i profilowania złocone oraz srebrzone.
Ołtarz główny oraz dostawione po jego bokach dwa ołtarzyki, w tym omawiane dzieło wykonał miejscowy stolarz i snycerz Jan Tuliński, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Rzeźbiarz był zakonnikiem w klasztorze Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dlatego też jego dzieła można spotkać głównie na terenie przyklasztornym. Jest autorem właściwie wszystkich barokowo-klasycystycznych ołtarzy znajdujących się na dróżkach kalwaryjskich: dwóch w kaplicy „Dom Kajfasza”, po trzech w kaplicach: „Pałac Heroda”, „Ratusz Piłata” i „Ukrzyżowanie” i po jednym w kaplicach: „Dom Annasza”, „Brama Wschodnia”, „Ogrojec”, „Trzeci Upadek” i „Wieczernik”. Ponadto wykonał stalle w kaplicy „Trzeciego Upadku”, chórki w kaplicy „Ukrzyżowanie” i „Wieczernik” oraz dekorację chórku muzycznego i organów w kaplicy „Dom Matki Boskiej”. Jednak jego najsłynniejsze dzieło to omawiany ołtarz główny w kościele Grobu Matki Boskiej w Brodach. Monumentalna nastawa jest wyrazem rozbudowanej scenografii, przygotowanej na organizację dużych uroczystości odpustowych.
Ołtarzyk został wykonany na przełomie XVIII i XIX wieku przez Jana Tulińskiego z klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rzeźbiarz był zakonnikiem w klasztorze Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Maria Działo, "Ołtarz boczny ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-61