Abraham

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Abraham malarstwo XX prefiguracja Chrystusa
Miejsce przechowywania
glif okienny ściany południowej
Identyfikator
DZIELO/00935
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 69 cm
wysokość – 80 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 67 cm
Szerokość bez ramy – 56,5 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie owalu z przedstawieniem Abrahama ukazanego w popiersiu, zwróconego w prawą stronę z nożem w lewej dłoni. Twarz pociągła o rysach starca, okolona siwymi włosami i długą, siwą brodą. Abraham ubrany jest w białą suknię z długimi rękawami, jasnobrązowy płaszcz zdobiony w czerwone paski oraz biały turban na głowie. Tło jednolite brązowe, po lewej stronie niewielkie obłoki z promieniami. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia Abrahama, patriarchę, który otrzymał od Boga obietnicę, że mimo podeszłego wieku będzie miał syna. Abraham jest figurą wiary, ponieważ nie zawahał się ofiarować Bogu jedynaka, gdy Stwórca od niego tej ofiary zażądał, wystawiając go na próbę. Ofiara Abrahama stanowi prefigurację ofiary krzyżowej. W ikonografii Abraham najczęściej przedstawiany jest w scenie, w której anioł powstrzymuje go przed złożeniem ofiary z Izaaka, jedynego syna. W kościele w Brodach został przedstawiony z atrybutem związanym z tym wydarzeniem – nożem w dłoni. Obraz należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej. Pozostałe obrazy przedstawiają św. Joachima, św. Annę, Zachariasza i św. Elżbietę, św. Józefa – oblubieńca Marii, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba (który opuścił swój kraj, podobnie jak Chrystus niebo) i króla Dawida (jest prefiguracją Syna Bożego, bo zwyciężył Goliata, co zapowiadało zwycięstwo Chrystusa nad szatanem). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.

Streszczenie

Obraz przedstawiający Abrahama z XX wieku należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny oraz kilku postaci ze Starego Testamentu, będących prefiguracją Chrystusa, m.in. Jakuba i Dawida. Obrazy znajdują się w nawie głównej kościoła w Brodach.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Zieliński Chwalisław, "Sztuka sakralna. Co należy wiedzieć o budowie, urządzeniu, wyposażeniu, ozdobie i konserwacji Domu Bożego. Podręcznik opracowany na podstawie przepisów kościelnych", Poznań 1959

Jak cytować?

Maria Działo, "Abraham", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/abraham

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności