Ołtarz główny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Brody Jan Tuliński
Miejsce przechowywania
kaplica Pożegnanie Chrystusa
Identyfikator
DZIELO/13972
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
początek XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kalwaria Zebrzydowska
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie, polichromowanie, srebrzenie, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Zdjęcia ołtarza zostały wykonane przed konserwacją. Obecnie niebieskie płyciny i detale architektoniczne są malowane na kolor jasnobłękitny, a różnokolorowy otok z obłoków został posrebrzony. Kaplica została zbudowana na początku XIX wieku za czasów przełożonego ojca Gaudentego Thynela, a ołtarz główny wykonał Jan Tuliński.

Opis

Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem w formie promienistej glorii. Ołtarz prostopadłościenny z kamienną mensą. Nastawa wsparta na ukośnie ustawionym cokole, podtrzymującym parę zdwojonych pilastrów i stojącą przed nimi parę kolumn. Podpory wspierają imposty i przerywany, wolutowy przyczółek. Pilastry zdobione wąskimi płycinami, zakończonymi skromnym rocaille’m. Kolumny ustawione na bazach, trzony gładkie, kapitele kompozytowe. Imposty zdobione stylizowanymi rozetami. W polu głównym, w prostokątnej ramie, zamkniętej łukiem nadwieszonym znajduje się obraz „Pożegnanie Chrystusa”. Zwieńczenie w formie monumentalnej promienistej glorii, w polu której umieszczony jest obraz „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”, otoczony obłokami. Struktura polichromowana na kolor biały, detale na niebiesko, ornamentyka złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Detale architektoniczne i ornamentyka wskazują, iż ołtarz wykonał miejscowy stolarz i snycerz Jan Tuliński, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Rzeźbiarz był zakonnikiem w klasztorze Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dlatego też jego dzieła można spotkać głównie na terenie przyklasztornym. Jest autorem właściwie wszystkich barokowo-klasycystycznych ołtarzy znajdujących się na dróżkach kalwaryjskich: dwóch w kaplicy „Dom Kajfasza”, po trzech w kaplicach: „Pałac Heroda”, „Ratusz Piłata” i „Ukrzyżowanie” i po jednym w kaplicach: „Dom Annasza”, „Brama Wschodnia”, „Ogrojec”, „Trzeci Upadek” i „Wieczernik”. Ponadto wykonał stalle w kaplicy „Trzeciego Upadku”, chórki w kaplicy „Ukrzyżowanie” i „Wieczernik” oraz dekorację chórku muzycznego i organów w kaplicy „Dom Matki Boskiej”. Jednak jego najsłynniejsze dzieło to ołtarz główny w kościele Grobu Matki Boskiej w Brodach. Monumentalna nastawa jest wyrazem rozbudowanej scenografii, przygotowanej na organizację dużych uroczystości odpustowych.

Streszczenie

Ołtarz główny został wykonany na początku XIX wieku przez Jana Tulińskiego z klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rzeźbiarz był zakonnikiem w klasztorze Bernardynów . W polu głównym znajduje się obraz „Pożegnanie Chrystusa”, a w zwieńczeniu obraz „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”.

Bibliografia

Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Ołtarz główny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-glowny-19

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności