Nieznany święty

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Trzebunia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia Św. Marii Magdaleny
Tagi
ołtarz boczny rzeźba XVIII wieku św. Dominik
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/23569
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 100 cm
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Przynajmniej do 1980 roku rzeźba znajdowała się w zwieńczeniu przeciwległego – prawego ołtarza.

Opis

Rzeźba z przedstawieniem nieokreślonego świętego w habicie zakonnym. Święty został ukazany w całej postaci, frontalnie, w lekkim kontrapoście, z głową skierowaną w prawo, delikatnie uniesioną. Prawą rękę ma odwiedzioną do boku, lewą składa na piersi. Twarz ma okrągłą, szczupłą, o młodzieńczych rysach, oczach uniesionych ku górze, okoloną krótkimi włosami w postaci głęboko rzeźbionych, wijących się pukli. Ubrany jest w srebrny habit przewiązany złotym sznurem. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba przedstawia świętego w habicie zakonnym. Nie towarzyszą mu żadne atrybuty, dzięki którym mógłby zostać zidentyfikowany. Z tego powodu można z równym prawdopodobieństwem zakładać, że jest to np. św. Dominik, św. Jacek albo św. Franciszek. Rzeźba powstała w XVIII wieku, a o silnych związkach z tradycją barokową świadczy sposób ułożenia habitu podkreślający układ ciała postaci. Rzeźbę cechuje poprawne odwzorowanie anatomii i poziom artystyczny dostrzegalnie wyższy niż poziom towarzyszącej mu w ołtarzu figury św. Jana Ewangelisty.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba ołtarza bocznego przedstawia nieokreślonego świętego w habicie zakonnym. Jej forma jest osadzona w tradycji baroku, o czym świadczy przede wszystkim charakterystyczny układ fałdów szat.

Jak cytować?

"Nieznany święty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nieznany-swiety-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności