Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Trybsz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Białka Tatrzańska
Parafia
Św. Elżbiety Węgierskiej
Tagi
Matka Boska Niepokalanie Poczęta ołtarz boczny św. Jan Ewangelista św. Mikołaj
Miejsce przechowywania
południowa strona ściany tęczowej w korpusie nawowym
Identyfikator
DZIELO/14340
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Ołtarz architektoniczny, dwukondygnacyjny, jednoosiowy ze zwieńczeniem. Ołtarz prostopadłościenny z drewnianą mensą i kamiennym portatylem. Antependium ozdobione trzema płycinami z czego środkowa w kształcie czwórliścia przenikającego się z kwadratem; dwie boczne, ustawione antytetycznie, w kształcie leżącego prostokąta z parą boków wewnętrznych w kształcie łuku nadwieszonego wklęsłego. W płycinie środkowej polichromowany monogram maryjny, w płycinach bocznych po lewej stronie Zwiastowanie, a po prawej Ucieczka do Egiptu.

Nastawa na niewysokim, uskokowym cokole o ukośnie ustawionych bokach, zdobionych słonecznikami. W środkowej partii cokołu wkomponowane tabernakulum w formie prostopadłościennej szafki na profilowanym, uskokowym cokole z narożami ujętymi dwoma parami pilastrów z półwałkiem pośrodku trzonu, wspierających profilowany, uskokowy gzyms. Drzwiczki tabernakulum w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym, w polu płaskorzeźbiony kielich z Hostią oraz kłosami zbóż. Kondygnacja flankowana parą zdwojonych pilastrów oraz dostawionych, ustawionych pod kątem pilastrów z nałożonymi spływami wolutowymi. Podpory wspierają przerywane, niepełne belkowanie oraz przyczółek. Pole środkowe zajmuje wnęka w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego półkoliście. W polu figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Pod wnęką podwieszona, rzeźbiona girlanda. Po lewej stronie kondygnacji, na cokole ułożonym na zakończeniu woluty ustawiona jest rzeźba św. Jana Ewangelisty, a po drugiej stronie figura nierozpoznanej świętej. Na belkowaniu usadzona jest para aniołków. Druga kondygnacja w formie wnęki w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego półkoliście, flankowana po bokach filarami, ozdobionymi liśćmi akantu. W polu umieszczona rzeźba św. Mikołaja. Nad rzeźbą stylizowana duża muszla palmetowa z podwieszonymi liśćmi akantu. Zwieńczenie w formie promienistej glorii z Okiem Opatrzności pośrodku, ujętej wieńcem srebrzonych obłoków. Struktura polichromowana na biało, detal architektoniczny i ornamentyka złocone oraz srebrzone. Na cokole tabliczka z napisem: „FUNDACJA / SREBRZENIE ŚWIECZNIKÓW / OŁTARZA NMP / Franciszek i Małgorzata Łojek / 2003”.

Streszczenie

Ołtarz boczny został wykonany w drugiej połowie XIX wieku. W polu głównym umieszczona jest rzeźba Matki Boskiej Niepokalane Poczętej, a powyżej św. Mikołaja Biskupa. Boki retabulum flankuje rzeźba św. Jana Ewangelisty po lewej stronie oraz nieznanej świętej po drugiej stronie.

Jak cytować?

Maria Działo, "Ołtarz boczny ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-180

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności