Rzeźba św. Mikołaja została wykonana na początku XVI wieku. W ostatnim stuleciu została zamontowana do postawy feretronu, gdzie służyła podczas procesji. Przez wiele lat silnie przemalowana farbami olejnymi była uważana za dzieło sztuki ludowej z XIX wieku. Według przekazu księdza Gerarda Brumirskiego rzeźba została odnowiona w 1910 roku przez nowotarskiego snycerza Franciszka Bełtowskiego.
Rzeźba św. Mikołaja ustawiona na prostopadłościennej podstawie feretronu, zaopatrzonej w otwory na drążki do noszenia. Święty ukazany jest w postawie stojącej na niskim cokole, frontalnie, w statycznej pozie z rękami wyciągniętymi do przodu, ściśle przylegającymi do sylwetki: prawą wykonuje gest błogosławieństwa, a w lewej trzyma księgę i trzy srebrzone kule. Ma szeroką twarz z długim i prostym nosem, wzrokiem skierowanym na wprost oraz bujną brodę skręconą w bujne, niewielkie loki. Włosy krótkie, kędzierzawe, jasnobrązowe, ułożone w drobne loki. Święty ubrany jest w fioletową albę, czerwony ornat z fioletową podszewką i złotym obrzeżem, na głowie ma czerwoną infułę, a na szyi biały humerał i krótką, fioletową stułę, na stopach czarne buty. Draperia szat jest silnie łamana w dolnej partii o ostrych krawędziach. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, podstawa feretronu marmoryzowana na kolor jasnozielony, detale złocone i srebrzone.
Późnogotycka rzeźba św. Mikołaja do niedawna uchodziła za dzieło sztuki ludowej. Uspokojone fałdy szat są dalekim echem rozwianych i wzburzonych szat warsztatu postwoszowskiego. Rzeźba przedstawia św. Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Trzy złote kule, które leżą na księdze symbolizują dar, jaki św. Mikołaj ofiarował trzem ubogim pannom na posag. Z kolei biskupi strój świętego i księga nawiązują do jego misji duszpasterskiej, w czasie gdy był biskupem Miry w Licji. Święty Mikołaj miał uczestniczyć w obradach soboru nicejskiego w 325 roku.
Rzeźba św. Mikołaja została wykonana na początku XVI wieku. W ostatnim wieku została zamontowana do postawy feretronu, gdzie służyła podczas procesji. Przez wiele lat silnie przemalowana farbami olejnymi była uważana za dzieło sztuki ludowej z XIX wieku.
Maria Działo, "Feretron z rzeźbą św. Mikołaja", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/feretron-z-rzezba-sw-mikolaja