Arma Christi

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Lachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Tagi
Arma Christi malarstwo religijne malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
kruchta
Identyfikator
DZIELO/03203
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 130 cm
wysokość – 180 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 165 cm
Szerokość bez ramy – 114 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz o kształcie prostokąta stojącego z uszakami w narożach, zamknięty od góry łukiem nadwieszonym. W dolnej części dwóch aniołów z włóczniami trzyma drewniany krzyż w kształcie litery T. Na nim stoi w kontrapoście triumfujący Chrystus z uniesionymi rękami i głową przechyloną na prawe ramię. Ma młodą, owalna twarz, ciemne oczy, prosty nos i pełne usta; wokół głowy świetlisty nimb. Jest ubrany w czerwoną tunikę przepasaną cigulum, a błękitny płaszcz przechodzący przez prawy bark rozwiewa się za jego sylwetką. W górnej części przedstawiono grupy aniołów unoszące się na obłokach. Dwa w centrum kompozycji podtrzymują nad głową Chrystusa koronę cierniową z wpisanym w nią monogramem „IHS”. Po ich bokach, bliżej krawędzi obrazu dwie grupy po dwa anioły w dynamicznych pozach prezentują Arma Christi. W podłuczu cztery anioły pogrupowane na dwóch obłokach przygrywają na instrumentach muzycznych. Jeden z nich, ubrany w czerwoną tunikę ma na kolanach otwartą księgę, a prawą rękę unosi wysoko. Tło obrazu stanowią szarobłękitne obłoki. U góry przebijają się promienie ciepłego słonecznego światła. Rama drewniana, profilowana, pomalowana na kolor jasnobrązowy.

Zarys problematyki artystycznej

Interesujący ikonograficznie obraz przedstawia Chrystusa triumfującego w otoczeniu aniołów trzymających Arma Christi. Jest to zespół przedmiotów, które odegrały swoją rolę w trakcie męki Chrystusa – odnoszą się do konkretnego wydarzenia lub służyły zadaniu bólu. Najbardziej wyróżniony został krzyż oraz korona cierniowa otaczająca monogram IHS. Obok nich dostrzec można trzymane przez postacie gwoździe, którymi Jezu został przybity do krzyża oraz młotek, kolumnę i rózgę do biczowania, trzcinę, która miała zastąpić berło, koguta odnoszącego się do zaparcia się św. Piotra i drabinę, dzięki której zdjęto go z krzyża. Niżej, w rękach aniołów widać włócznię, którą przebito jego bok, oraz kij z zatkniętą nań gąbką, którą podawano mu ocet do picia. Ukazane w najwyższej partii muzykujące aniołki wzmacniają przekaz dotyczący triumfu Jezusa nad śmiercią. Przedstawienia o tej tematyce pojawiały się już w średniowieczu, lachowicki obraz nosi jednak cechy sztuki XIX wieku – zastosowano uproszczenia, typizację i centralną kompozycję.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Sfalowani i spękana warstwa malarska, zabrudzenia powierzchni.

Streszczenie

Dziewiętnastowieczny obraz przedstawia Chrystusa triumfującego w otoczeniu aniołów trzymających Arma Christi, czyli narzędzia jego męki.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Arma Christi", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/arma-christi

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności