Ksiądz Władysław Bączyński

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
limanowski
Gmina
Mszana Dolna
Miejscowość
Kasinka Mała
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Ciężadlik Stanisław malarstwo portretowe malarstwo XX wieku
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/02101
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
lata sześćdziesiąte XX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Mszana Dolna
Technika i materiał
olej na dykcie, drewno, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 57 cm
wysokość – 69 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 51 cm
Szerokość bez ramy – 40 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz namalował Stanisław Ciężadlik w latach sześćdziesiątych XX wieku ku pamięci księdza Władysława Bączyńskiego.

Opis

Portret w kształcie stojącego prostokąta. W centrum ukazane popiersie księdza Władysława Bączyńskiego, zwrócone delikatnie w lewo. Twarz szeroka, o rysach starszego mężczyzny, z delikatnym zarostem, wąskimi ustami, krótkim nosem i niebieskimi oczami. Włosy krótkie i siwe, odsłaniające wysokie czoło. Ksiądz ubrany w sutannę. Tło w kolorze brunatnym i błękitnym, rozświetlonym wokół głowy portretowanego. Rama drewniana, malowana na czarno, boki ramy od wewnątrz złocone, a od zewnątrz zdobione motywem skręconego sznura. W prawym dolnym rogu sygnatura malowana na pomarańczowo „ST(ANISŁAW) CIĘŻADLIK”.


Zarys problematyki artystycznej

Portret przedstawia księdza Władysława Bączyńskiego, pierwszego proboszcza parafii w Kasince Małej od 1 sierpnia 1911 do 7 września 1940. Początkowo ksiądz mieszkał w starym dworze, który również służył mu za miejsce do odprawiania mszy świętej. Podobno prowizorycznie zbudowany ołtarzyk z dworu znajduje się obecnie w kapliczce św. Dyzmy. Proboszcz był nie tylko duszpasterzem, ale przede wszystkim budowniczym kościoła i plebanii. Prace prowadzone przy budowlach były na ukończeniu już w 1913 roku. W 1932 roku założył Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Żeńskiej (KSMM i KSMŻ), rozwiązane przez okupanta w czasie drugiej wojny światowej i ponownie powołane po zakończeniu działań wojennych przez kardynała Adama Sapiehę. Do 1940 roku proboszcz pracował sam w parafii. Dopiero w styczniu, gdy czuł się już osłabiony z powodu choroby do pomocy skierowano mu wikariusza, księdza Stanisława Kosturka. Zasłużony dla parafii kapłan zmarł 7 września 1940 w wieku 65 lat. Obraz jest zatem portretem pośmiertnym, wykonanym zapewne dla uczczenia posługi pierwszego proboszcza parafii. Między innymi w tej samej intencji, w dziewięćdziesiątą rocznicę powstania parafii ufundowano tablicę pamiątkową, którą wmontowano w ścianę kościoła. Autorem portretu jest Stanisław Ciężadlik, artysta z Mszany Dolnej, który wykonał również szereg innych prac w Kasince Małej, np. projekty ołtarzy, chrzcielnicę, stacje drogi krzyżowej czy konfesjonały oraz drugi portret przedstawiający księdza Andrzeja Brasia. Malarstwo portretowe stanowiło jedną z głównych gałęzi twórczości artysty, która została omówiona w reportażu Polskiego Radia i programu „Portrecista” Ireny Piłatowskiej w 1994 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry, obraz delikatnie zabrudzony.

Streszczenie

Portret przedstawia księdza Władysława Bączyńskiego, pierwszego proboszcza parafii w Kasince Małej od 1 sierpnia 1911 do 7 września 1940. Proboszcz był nie tylko duszpasterzem, ale przede wszystkim budowniczym kościoła i plebanii. Prace prowadzone przy budowlach były na ukończeniu już w 1913 roku. Zasłużony dla parafii kapłan zmarł 7 września 1940 w wieku 65 lat. Obraz jest zatem portretem pośmiertnym, wykonanym zapewne dla uczczenia posługi pierwszego proboszcza parafii. Autorem portretu jest Stanisław Ciężadlik, artysta z Mszany Dolnej, który wykonał również szereg innych prac w Kasince Małej, np. projekty ołtarzy, chrzcielnicę, stacje drogi krzyżowej czy konfesjonały oraz drugi portret przedstawiający księdza Andrzeja Brasia.

Bibliografia

Gargas Jan, "Jubileusz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej 1911-2011", Kraków 2011
Pilatowska Irena, "Portrecista" , Polskie Radio

Jak cytować?

Maria Działo, "Ksiądz Władysław Bączyński", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ksiadz-wladyslaw-baczynski

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności