Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
limanowski
Gmina
Mszana Dolna
Miejscowość
Mszana Dolna
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Michała Archanioła
Tagi
ołtarz boczny styl neogotycki św. Józef
Miejsce przechowywania
południowe ramię transeptu
Identyfikator
DZIELO/04377
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1956 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Ołtarz został wykonany w 1956 roku, jako ostatni z czterech neogotyckich ołtarzy w kościele w Mszanie Dolnej. W tym samym roku, 18 kwietnia został poświęcony przez księdza infułata Teofila Skalskiego.

Opis

Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna. Ołtarz prostopadłościenny, drewniany. Antepedium dekorowane trzema płycinami; środkowa w formie leżącego prostokąta z czworoliściem i krzyżem w polu otoczonym siecią ażurowych linii; zewnętrzne w formie stojącego prostokąta z blendami. Mensa drewniana z kamiennym portatylem, podtrzymywana przez parę kolumn o roślinnych kapitelach, flankujących ołtarz. Tabernakulum w formie prostopadłościennej skrzynki; na froncie ryzalit z drzwiczkami w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem ostrym, w opasce z rzeźbionym i aplikowanym monogramem IHS na groszkowanym tle; w przyłuczach płyciny z rzeźbionymi liśćmi ostrokrzewu. Ryzalit flankowany parą kolumienek o stylizowanych kapitelach, dźwigających profilowany gzyms opasujący tabernakulum z trzech stron.

Retabulum ustawione na predelli dekorowanej płycinami z maswerkiem. Nastawa flankowana parą smukłych kolumienek wspierających dużą wimpergę oraz dwiema parami ukośnie ustawionych pinakli. Pomiędzy pinaklami wąskie ścianki boczne zdobione wąską, ostrołukową arkadką. W polu głównym w szerokiej ramie umieszczony jest obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. W świetle ramy wizerunek ujęty dodatkowo kolumienkami podtrzymującymi ażurową dekorację roślinną wypełniającą naroża na kształt łuku ostrego. Pole wimpergi dekorowane rozetą i płycinami z maswerkiem, w dolnej partii z podwieszonym prześwitem, zdobionym roślinną ażurową dekoracją. Gzyms bo bokach wimpergi zdobiony bujną roślinną dekoracją. Całość zakończona pinaklem z krzyżem. Struktura w odcieniu naturalnego drewna; ornamentyka, kolumny i profile złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz wykonali Andrzej Węgrzyn i Stanisław Dobrowolski w 1956 roku. W polu środkowym znajduje się obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, który w tradycyjnej formule ikonograficznej namalował tutejszy artysta Stanisław Ciężadlik. Malarz jest również autorem dekoracji ornamentalnej wokół obrazu. Projekt ołtarza sporządził jeszcze za życia ksiądz Józef Stabrawa. Dzieło posiada typowe dla neogotyku formy: przewagę elementów pionowych (wertykalizm), strzelistość bryły, a także szereg dekoracji zaczerpniętych z gotyku: ostre łuki, sterczyny, wimpergę, maswerki, blendy i czteroliście.

Streszczenie

Ołtarz wykonali Andrzej Węgrzyn i Stanisław Dobrowolski w 1956 roku. W polu środkowym znajduje się obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, który w tradycyjnej formule ikonograficznej namalował tutejszy artysta Stanisław Ciężadlik. Malarz jest również autorem dekoracji ornamentalnej wokół obrazu.

Bibliografia

Czapczyńska-Kleszczyńska Danuta, Szybisty Tomasz, "Korpus witraży z lat 1800-1945 w kościołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej, t. 1: Archidiecezja Krakowska, dekanaty krakowskie", Kraków 2014
Maciejczak Władysław, "Stanisław Ciężadlik (1912-1996)", Wrocław-Mszana Dolna 1996

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej, Kronika Mszany Dolnej, oprac. Olga Illulkiewicz, Mszana Dolna 2002, s. 390.

Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej, Samorodny talent z Mszany Dolnej, opowieść o Stanisławie Ciężadliku, oprac. Andrzej Kudasik, mps.

Jak cytować?

Maria Działo, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-72

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności