Ołtarz wykonał Jakub Kotarba z Wygody według projektu Stanisław Ciężadlika z Mszany Dolnej w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obraz Jezusa Miłosiernego, który umieszczony jest w polu głównym namalował Adolf Hyła z Łagiewnik. Przywieźli go parafianie Kasinki Małej w 1956 roku.
Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna, ustawiona na niskim cokole. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny. Mensa drewniana. Antepedium w formie leżącego prostokąta zdobione dwiema płycinami w kształcie stojących prostokątów, dekorowanymi w polu stylizowaną wicią roślinną i jedną kwadratową pośrodku z krzyżem w polu. Tabernakulum wmontowane w cokół, delikatnie wysunięte do przodu, flankowane dwiema kolumienkami wspierającymi niepełne belkowanie, zamknięte łukiem ostrym i ozdobione u szczytu bujną, płaskorzeźbioną wicią stylizowanego akantu. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamknięte łukiem półkolistym z płaskorzeźbionym gorejącym sercem, owiniętym koroną cierniową z krzyżykiem i odchodzącymi od niego dwoma promieniami. Kondygnacja ujęta dwiema smukłymi kolumnami wspierającymi niepełne belkowanie. W polu głównym obraz Jezusa Miłosiernego umieszczony w szerokiej ramie. Nad obrazem wstęga z napisem „JEZU UFAM TOBIE” na czerwonym tle. Zwieńczenie w formie baldachimu, nad polem głównym wykrojonego trójlistnie, od góry zamkniętego łukiem ostrym. Szczyt zdobiony płaskorzeźbioną, ażurową, stylizowaną wicią akantu i łacińskim krzyżykiem pośrodku. Struktura w kolorze naturalnego drewna; ornamentyka złocona, detale czerwone.
Wykonawcą struktury ołtarzowej jest Jakub Kotarba z Wygody, a autorem projektu Stanisław Ciężadlik z Mszany Dolnej. Ołtarz powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Być może tuż po 1956 roku, kiedy parafianie z Kasinki przywieźli obraz Jezusa Miłosiernego Adolfa Hyły z Łagiewnik. Niestety brak informacji o Jakubie Kotarbie (wykonawcy struktury), lepiej jest znany autor projektu. Stanisław Ciężadlik (1912-1996) był artystą ludowym, malarzem, rzeźbiarzem, muzykiem, scenografem, twórcą lalek i aktorem-lalkarzem. Ten wszechstronnie uzdolniony artysta wykonał szereg prac w kościele w Kasince Małej: dwa ołtarze, chrzcielnicę, konfesjonał i dwa portrety proboszczów. Ciężadlik początkowo zajmował się malarstwem portretowym i dopiero za namową profesora Wacława Sobieskiego zwrócił się ku sztuce sakralnej. W latach 1933-1935 odbył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wykonał m.in. rzeźby ze sceny Ukrzyżowania w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, ołtarz i drogę krzyżową w kościele w Bukowinie Tatrzańskiej, ołtarz w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skawie. Spośród malarstwa religijnego rozpoznanych prac artysty jest mało. Dotychczas wymienić można obraz do kościoła Najświętszej Marii Panny w Będkowicach z 1935 roku ukazujący wizerunek Najświętszego Serca Jezusa oraz obraz „Św. Jan Chrzciciel”, który w 1964 roku podarowano na 25-lecie pracy kapłańskiej księdzu Janowi Kasiarzowi z Kasinki Małej. Omawiany ołtarz został wykonany w stylu eklektycznym, łączącym elementy z różnych epok. Najważniejszą częścią ołtarza jest wizerunek w polu głównym – jeden z pierwszych obrazów Jezusa Miłosiernego namalowany przez Adolfa Hyłę.
Stan zachowania dobry, ołtarz po konserwacji.
Wykonawcą struktury ołtarzowej jest Jakub Kotarba z Wygody, a autorem projektu Stanisław Ciężadlik z Mszany Dolnej. Ołtarz powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Być może tuż po 1956 roku, kiedy parafianie z Kasinki przywieźli obraz Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. Omawiany ołtarz został wykonany w stylu eklektycznym, łączącym elementy z różnych epok. Najważniejszą częścią ołtarza jest wizerunek w polu głównym – jeden z pierwszych obrazów Jezusa Miłosiernego namalowany przez Adolfa Hyłę.
Maria Działo, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-64